BRATISLAVA. V roku 2024 vykonávalo na Slovensku rizikovú prácu celkovo 94 767 zamestnancov, z toho 22 341 žien. Oproti roku 2023 sa počet vykonávajúcich rizikovú prácu znížil o 1651 zamestnancov. Najviac ich bolo exponovaných faktorom hluku.
Pri príležitosti pondelkového Svetového deň bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci o tom na svojom webe informoval Úrad verejného zdravotníctva SR.
„Najvyšší výskyt rizikových prác tradične zaznamenávame v odvetví priemyselnej výroby a v odvetví zdravotníctva a sociálnej pomoci. V ostatných odvetviach nezaznamenávame výraznejšie zmeny,“ priblížil odbor preventívneho pracovného lekárstva Úradu verejného zdravotníctva.
Ozrejmil, že najviac zamestnancov vykonávajúcich rizikovú prácu pracovalo v priemyselnej výrobe (62 618), v odvetví zdravotníctva a sociálnej pomoci (11.956) a v odvetví dopravy a skladovania (3691).
„Najvýraznejší podiel žien (79,37 percenta) medzi zamestnancami vykonávajúcimi rizikovú prácu je v odvetví zdravotníctva a sociálnej pomoci,“ dodal ÚVZ.
Spresnil, že zamestnanci boli okrem iného vystavení aj chemickým látkam a zmesiam vrátane chemických karcinogénov, mutagénov a reprodukčne toxickým látkam - a to až 15,02 percenta z celkového počtu zamestnancov vykonávajúcich rizikovú prácu.
Hygienici objasnili, že medzi rizikové faktory patrili ďalej fyzická záťaž (11,67 percenta), vibrácie (8,13 percenta) a karcinogénne, mutagénne a reprodukčne toxické faktory (5,97 percenta). Niektorí zamestnanci boli vystavení aj psychickej pracovnej záťaži, ako aj záťaži teplom a chladom.