BRATISLAVA. Dosiahnutie vysokej odolnosti finančného sektora na Slovensku tak, aby bol schopný odolávať širokému spektru možných nepriaznivých udalostí, je kľúčovou prioritou Národnej banky Slovenska (NBS).
Potrebné je tiež zamerať sa na rozvoj efektívnej, zrozumiteľnej a otvorenej komunikačnej stratégie, ako aj budovať dátovú základňu založenú na detailných údajoch a zdokonaľovať analytické nástroje.
Uvádza to centrálna banka v novej Stratégii makroprudenciálnej politiky NBS.
Táto politika zahŕňa aktivity, ktoré prispievajú k stabilite celého finančného sektora. Jej cieľom je predchádzať systémovým rizikám, zmierňovať ich a posilňovať odolnosť finančného systému. Aktuálna stratégia definuje hlavné princípy, nástroje a ciele makroprudenciálnej politiky na Slovensku. Uvádza tiež najvýznamnejšie strategické priority a výzvy v tejto oblasti.
„Vďaka aktívnej makroprudenciálnej politike sa v minulosti podarilo významnou mierou prispieť k prekonaniu kríz v podobe pandémie, nárastu cien a zvýšených úrokových sadzieb bez narušenia fungovania kľúčových funkcií poskytovaných finančnými inštitúciami. Súčasné, ale aj budúce obdobia však prinášajú stále nové výzvy, ktoré môžu mať vplyv na finančnú stabilitu,“ upozornila NBS.

Medzi najväčšie výzvy do budúcnosti zaradila digitalizáciu finančného sektora a finančné inovácie, kybernetické hrozby, klimatické a geopolitické riziká, štrukturálne zmeny v ekonomike, ako aj rastúci význam nebankového sektora.
„Stratégiou NBS je byť pripravený na nové trendy a výzvy a zabezpečiť stabilitu systému aj v meniacom sa prostredí,“ avizovala centrálna banka.
NBS má k dispozícii viacero nástrojov, ktoré môže použiť pri zabezpečovaní finančnej stability. Vzhľadom na charakter systémových rizík na Slovensku sú primárne zamerané na bankový sektor a v rámci neho najmä na kreditné riziko.
„V rámci jednotlivých nástrojov sa NBS zameriava najmä na využívanie kapitálových vankúšov a limitov na poskytovanie úverov domácnostiam,“ priblížila banka.
Právne záväzné nástroje stanovuje formou opatrení a rozhodnutí NBS. V spolupráci s Ministerstvom financií (MF) SR môže iniciovať aj zmenu zákonov. Nezáväznými nástrojmi sú odporúčania a usmernenia NBS.
Centrálna banka používa aj neformálne nástroje, ako sú stanoviská a analýzy, ktorými komunikuje identifikované riziká a ktoré môžu viesť ku korekcii správania aj bez nutnosti regulatórneho zásahu.