BRATISLAVA. Slovensko zaznamenáva ďalší dôležitý krok k dekarbonizácii plynárenstva.
Vo Veľkých Bierovciach otvorili biometánovú stanicu, ktorá patrí do portfólia bioplynových staníc skupiny ENERGE.
Stáva sa tak druhým zariadením svojho druhu na Slovensku.
Dotácie na výstavbu
Výroba biometánu vo Veľkých Bierovciach je realizovaná na báze existujúcej bioplynovej stanice, ktorá spracováva odpady, kurací trus a repné rezky. Stanica bude vo svojom plnom výkone denne dodávať do plynárenskej siete až 14-tisíc metrov kubických biometánu, čo zodpovedá ročnej spotrebe približne 3 500 rodinných domov.
Investor získal na výstavbu dotáciu 1,3 milióna eura z Plánu obnovy a odolnosti, podobne ako ďalších deväť budúcich výrobcov biometánu.
Podľa výkonného riaditeľa Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) Richarda Kvasňovského, môže mať Slovensko v krátkom horizonte v prevádzke až 10 biometánových staníc.
„Najmä v sektore teplárenstva je na Slovensku veľký potenciál využitia biometánu pri ekologickej dodávke tepla domácnostiam, a to prakticky bez potreby drahých investícií do technologickej zmeny,“ dodal Kvasňovský.
Pre SPP - distribúcia, a. s., ktorá je prevádzkovateľom distribučnej siete plynu, je rozvoj a podpora obnoviteľných plynov vo forme biometánu a vodíka dlhodobou prioritou.
Podľa hovorcu spoločnosti SPP–distribúcia Milana Vangu má distribútor v oblasti „ozeleňovania“ siete za sebou už množstvo reálnych projektov. „Okrem výrazného zníženia metánových emisií sme zriadili a prevádzkujeme Register obnoviteľných plynov. Absolvovali sme úspešné testy primiešavania vodíka do miestnej siete v obci Blatná na Ostrove a nedávno sme tiež úspešne certifikovali celú našu sieť na distribúciu zmesi vodíka so zemným plynom,“ dodal.
Prínos produkcie obnoviteľných plynov
Prvá stanica začala vtláčať biometán do plynárenskej distribučnej siete v Jelšave v marci 2022. Po troch rokoch tak slovenské plynárenstvo zaznamenáva posun v rozvoji obnoviteľných plynov a cirkulárnej ekonomiky.
„Veríme v celospoločenský prínos produkcie obnoviteľných plynov, a to najmä ako kľúčového prvku cirkulárnej ekonomiky. Výroba biometánu je skvelým spôsobom, ako ekologicky spracovať komunálny, potravinársky a poľnohospodársky bioodpad a využiť ho na tvorbu obnoviteľnej energie,“ konštatoval prevádzkovateľ biometánovej stanice Martin Meliš.
Skupina ENERGE je zameraná na výrobu, dodávku energií z obnoviteľných zdrojov. Pridaním technológie na výrobu biometánu výrazne zvýši možnosti poskytovania podporných služieb ako aj obchodnej flexibility na kogeneračných jednotkách v bioplynových staniciach.
Týmto a ďalšími svojimi projektmi prispieva k znižovaniu uhlíkovej stopy, podpore cirkulárnej ekonomiky a energetickej bezpečnosti Slovenska. Skupina plánuje aj naďalej rozširovať portfólio ekologických projektov a posilňovať svoju pozíciu inovátora v sektore udržateľnej energetiky.
Biometán je čistený bioplyn s kvalitou obdobnou zemnému plynu. Je obnoviteľný, ekologický a vhodný na využitie v teplárenstve, doprave i priemysle, pričom jeho výhodou je možnosť skladovania a sezónneho využitia.