V práci nie ste spokojný, nebaví vás, nesadli ste si s kolegami a nerozumiete si ani so šéfom. Môžete sa na odchode zo zamestnania s firmou dohodnúť alebo by ste mali dať výpoveď?
Čo ak s vami ani zamestnávateľ nie je spokojný? Môže vás prepustiť okamžite? Na čo máte nárok pri jednotlivých formách odchodu zo zamestnania?
Ako sa menia podmienky, ak ide o tehotnú ženu, či zdravotne ťažko postihnutého? Hrajú pri prepúšťaní úlohu odbory? A čo v prípade, že vás šéf prichytí v práci pod vplyvom alkohol či omamných látok?

Na pätnásť otázok o jednotlivých formách ukončenia pracovného pomeru odpovedajú odborníci z advokátskych kancelárií Ružička and Partners, Vojčík & Partners a Fairsquare.
V texte sa ďalej dočítate:
Aké platia pravidlá pri ukončení pracovného pomeru dohodou a výpoveďou?
Firma je nespokojná s prácou zamestnanca. Úlohy neplní načas, má časté absencie, nedá sa na neho spoľahnúť. Aké má možnosti, ak šéf so zamestnancom hovoril a ten nesúhlasí s dohodou o ukončení pracovného pomeru?
Ak je firma nespokojná s prácou zamestnanca, napríklad z dôvodu, že si neplní úlohy načas, má časté absencie a nie je na neho spoľahnutie a zamestnanec nesúhlasí s ukončením pracovného pomeru dohodou, existuje možnosť, aby mu zamestnávateľ dal výpoveď. Avšak len zo zákonných dôvodov, podľa Zákonníka práce.
"V takomto prípade prichádza do úvahy najmä výpoveď z dôvodu, že zamestnanec si neuspokojivo plní pracovné úlohy alebo porušuje pracovnú disciplínu," hovorí Pavol Daubner, partner v právnickej spoločnosti Vojčík & Partners.
Pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
V prípade neuspokojivého plnenia pracovných úloh sa vyžaduje, aby zamestnávateľ v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval zamestnanca na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil.
"V prípade výpovede pre závažné porušenie pracovnej disciplíny sa predchádzajúce upozornenie zo strany zamestnávateľa nevyžaduje," dodáva Daubner.

Samotná výpoveď musí byť písomná, obsahovať konkrétny výpovedný dôvod a musí byť doručená zamestnancovi osobne alebo poštou do vlastných rúk ako doporučená zásielka s doručenkou.
Výpovedná doba je v tomto prípade najmenej dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok.
Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca.
Pri výpovedi z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny a z dôvodu neuspokojivého plnenia pracovných úloh zamestnancovi nevzniká nárok na odstupné.
Môže firma zamestnanca nútiť k dohode o ukončení pracovného pomeru? Musí byť napríklad pri jej podpisovaní oboma stranami prítomný svedok, aby neskôr nemohol zamestnanec namietať, že bol k dohode donútený?
Nie, nútiť ho nesmie. Na dohodu musí byť obojstranný súhlas. "Nemusí byť svedok, ale v praxi sa odporúča, ak je to možné a prospešné v danej situácii, aby boli prítomné osoby, ktoré môžu nezaujate potvrdiť priebeh uzatvárania dohody pre prípad, ak by v budúcnosti zamestnanec namietal podpísanie dohody," skonštatovala Martina Poliačiková, advokátka v advokátskej kancelárii Ružička and Partners.
Na druhej strane podľa nej viacero osôb za stranu zamestnávateľa prítomných pri podpisovaní dohody môže byť kontraproduktívne. "Zamestnanec to môže vnímať ako istý nátlak na jeho osobu. Dohoda musí byť jednoznačne uzatvorená z oboch strán slobodne, vážne a bez nátlaku," dodáva.
Ak zamestnanec súhlasí s dohodou o ukončení pracovného pomeru ku konkrétnemu dátumu, platí, že stráca nárok na výpovednú lehotu aj prípadné odstupné?
Nie neplatí, hovorí Poliačiková. V prípade dohody si zamestnávateľ a zamestnanec vzájomne dohodnú, kedy sa pracovný pomer skončí - či ku dňu podpísania dohody alebo akýkoľvek neskorší deň po podpísaní dohody.