„Valec je rozbehnutý,“ povedal premiér Robert Fico na konci februára, keď avizoval, že vláda schváli výstavbu priemyselného parku v Šuranoch ako strategickú investíciu. To sa aj stalo na začiatku marca.
Tento park má slúžiť prioritne pre čínskeho investora, ktorý v ňom plánuje postaviť fabriku na výrobu batérií do elektromobilov. Do baterkárne chcú Číňania a ich slovenský partner, spoločnosť InoBat, investovať 1,2 miliardy eur. Štát im poskytne investičnú pomoc 214 miliónov eur.
Teraz sa zdá, že vládny valec na podporu takzvanej gigafabriky, ktorá vyvoláva vášne aj v regióne, sa zadrháva. Ku kritikom sa pridal aj minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).
1. Čo prekáža ministerstvu na projekte GIB Energy Slovakia?
Spoločnosť Gotion InoBat Batteries minulý týždeň na ministerstvo životného prostredia poslala štúdiu, ktorá má slúžiť ako podklad pre proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (veľká EIA).
Šéfa envirorezortu štúdia nenadchla. „My neposudzujeme nejakú miestnu malú pekáreň, ale fabriku, ktorá bude narábať s chemikáliami. Verejnosť má právo byť plne informovaná o dosahoch investície na životné prostredie. A toto by si mal uvedomiť aj investor, aby predkladal kompletné informácie o všetkých environmentálnych aspektoch tejto investície,“ povedal Taraba.
Baterkáreň v Šuranoch má už viac ako 800 záujemcov o prácu. Zdroj: TASR
Podľa neho bola dokumentácia k baterkárni nepresná a neodborná s tým, že v nej chýbajú rozptylové štúdie či vplyvy fabriky na podzemné vody. Ministerstvo teraz od investora očakáva, že štúdiu doplní.
Tento týždeň Taraba pritvrdil, že proces posudzovania vplyvov na životné prostredie zastavil.
Investor tvrdí, že dodatočné dokumenty do procesu EIA dodá do niekoľkých mesiacov. „Diskutujeme o rozsahu požadovaných doplnení tak, aby bol vyhovujúci,“ povedal pre INDEX výkonný riaditeľ spoločnosti Gotion InoBat Batteries Pavol Krokoš.