BRATISLAVA. Daň z finančných transakcií (DFT), ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená.
Pripustil to v relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda poslaneckého klubu Ján Richter (Smer) v diskusii s poslancom NR SR a podpredsedom opozičnej strany SaS Mariánom Viskupičom.
„Ja si myslím, že sám premiér pripustil isté technické možnosti jej zlepšenia. Zatiaľ máme len prvý mesiac účinnosti tohto zákona. Ja vôbec nevylučujem, že transakčná daň po istom čase bude kompletne prehodnotená, do akej miery prináša to, čo sa od nej očakáva,“ spresnil Richter.
Hľadanie iných riešení
Koaličná rada sa bude musieť podľa jeho slov zaoberať DFT už v súčasnosti, lebo Andrej Danko a jeho SNS predložili do NR SR návrh novely zákona o DFT.
"Podstatná časť očakávaných prostriedkov z tejto transakčnej dane nemá ísť od živnostníkov a malých podnikateľov," povedal koaličný poslanec. Dosahy na drobných živnostníkov zďaleka nie sú však podľa Richtera také, ako to oni pomenovávali.
Koalícia je podľa Richtera schopná dohodnúť sa o transakčnej dani tak, aby premiér nemusel spájať hlasovanie o DFT s vyslovením dôvery vláde. "Ja dôverujem tejto koalícii, že sa vieme na koaličnej rade dohodnúť tak, aby nebolo treba takýto inštitút v parlamente uplatňovať," uviedol Richter.
SaS podľa Viskupiča podporí akékoľvek riešenie, ktoré DFT urobí menej škodlivou a menej nezmyselnou.

„Celá tá daň ako celok, nielen pre malých, nielen pre slovenských podnikateľov, pre všetky firmy, je nezmyselná, škodlivá a nemala vôbec vzniknúť. Dnes je jediné správne riešenie to, že by mala byť zrušená čím najskôr, ako to ide. Ja hovorím - okamžite. Dokonca by sa ešte mali vrátiť už zaplatené peniaze podnikateľom alebo by mali byť použité na nejakú inú splatnú daň,“ spresnil Viskupič.
„Dnes už aj koalícia pochopila, všetci pochopili, že v prípade transakčnej dane stúpili vedľa. Daň je jednoducho nezmyselná, škodlivá a škodiaca hlavne tým, ktorí hovoria, že chcú pomáhať malým a slovenským (podnikateľom), lebo tam to škodí ešte špeciálne. A ja dnes už vidím jediného zástancu dane, a tým je Ladislav Kamenický,“ povedal Viskupič.
Dopadne to podľa Viskupiča tak, že nakoniec neúspech za DFT bude pripísaný ministrovi financií Ladislavovi Kamenickému (Smer). „Možno by bolo naozaj najlepšie, aby aj pán Kamenický čím skôr našiel nejaké iné riešenie, napríklad úspory v štátnom rozpočte a zrušil túto daň,“ uzavrel k DFT Viskupič.
Richter: Treba prelomiť veto prezidenta
Je našou povinnosťou prelomiť veto prezidenta. Uviedol to v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy Richter (Smer).
Konkrétne pripomienky prezidenta k tzv. zákonu o covidových amnestiách a zákonu o rente pre generálneho prokurátora by mali podľa Richtera prebrať na koaličnej rade.
„Ja som osobne presvedčený, že je dôležité, aby sa v tomto smere koalícia dohodla aj na možnom kompromise, ktorý s tým súvisí. Ale ja v plnej miere podporujem a rešpektujem záver, ktorý v tomto prípade ponúkol pán predseda vlády, že je našou povinnosťou prelomiť veto pána prezidenta,“ uviedol Richter.
Podľa poslanca NR SR a podpredsedu strany SaS Mariána Viskupiča je renta pre „dobre zarábajúceho prokurátora“ nezmysel. Obrátil sa na koalíciu, aby veto prezidenta neprelamovala. Vláda podľa neho nerobí nič iné, iba vymýšľa nové výdavky. „Žiadny prokurátor nepotrebuje výsluhový dôchodok dnes. Má prácu, veľmi dobrý plat a bude mať aj veľmi dobrý dôchodok,“ podotkol.
Podľa Richtera je doživotná renta pre generálneho prokurátora nepopulárne, no nevyhnutné riešenie. „Je to do istej miery celkom prirodzené, keď od prokurátorov máme záujem vyžadovať isté veci a stopercentnú pripravenosť a objektivitu na mnohé ťažké veci, ktoré majú. Je záujem, aby za to boli do istej miery aj motivovaní,“ objasnil.
Rokovania s KDH hodnotí pozitívne
Diskutujúci sa dotkli v súvislosti s blížiacou sa májovou schôdzou parlamentu i hlasovania o reforme ústavy v kultúrno-etických otázkach. Richter potvrdil, že bude mať ambíciu rokovať ďalej s KDH a nájsť kompromis tak, aby našli potrebných 90 hlasov.
„Zatiaľ hodnotím rokovania s KDH ako pozitívne,“ poznamenal s tým, že potrebujú, aby za návrh zmeny ústavy zahlasoval kompletne celý poslanecký klub Hlasu.
Viskupič vyzval opozičných poslancov, aby nenaskočili na „hru Roberta Fica“ a nepodporovali zmeny ústavy.
„Koalícia si neváži ľudí, neváži si ústavu, stratila absolútne zábrany. Ja si neviem predstaviť také niečo, aby sa menil napríklad teraz volebný systém ‚pozmeňovákom‘ v druhom čítaní a ešte u toho asistovala opozícia,“ podotkol.
Viskupič: Výstavba cez rezort obrany je absurdná
Témou diskusie bola aj výstavba novej národnej nemocnice. Viskupič ocenil, že sa bude stavať na štátnych pozemkoch.
Richter objasnil, že hrubá stavba by mala byť dokončená do konca volebného obdobia súčasnej vlády. „Záruky sú v tom, že v auguste je záujem stavbu otvoriť a začať konkrétne realizovať. Možno je istá výhoda, že to bude aj pod patronátom ministerstva obrany, kde sa procesy dajú relatívne urýchliť,“ ozrejmil Richter.
Viskupič vníma to, že sa nemocnica bude stavať cez rezort obrany, ako absurdné. Podľa neho bude tiež výstavba trvať dlhšie, ako avizovala koalícia. „Malo to riešiť zdravotníctvo, nie obrana a nemalo to stáť dnes 1,2 miliardy, ale malo to stáť podstatne menej,“ povedal.