BRATISLAVA. Celkový objem majetku v slovenských podielových fondoch vzrástol medzi rokmi 2019 a 2024 zo 7,5 miliardy eur na 11,3 miliardy eur, teda o 51 %.
Ovplyvnené to bolo kombináciou zvýšeného záujmu investorov a precenenia ich aktív.
Najviac investujú do podielových listov
Podiel na celkovom majetku navýšili najmä akciové a realitné fondy, zmiešané a dlhopisové fondy naopak zaznamenali pokles.
Poukázala na to v aktuálnej analýze vedúca oddelenia menovej a finančnej štatistiky Národnej banky Slovenska (NBS) Ivana Brziaková.
„Slovenské fondy najviac investujú do podielových listov iných podielových fondov, ktoré ku koncu decembra 2024 tvorili 41 %. Väčšina z týchto investícií smerovala do iných krajín eurozóny,“ priblížila. Nasledovali akcie so štvrtinovým a dlhopisy s takmer pätinovým podielom. Pohľadávky v podobe bankových vkladov a pôžičiek realitným spoločnostiam, ktoré sú obľúbené medzi realitnými fondmi, tvorili 16 %.
V porovnaní s rokom 2019 ukázali štatistiky NBS nárast podielu akcií, a to zo 17 % na 25 %. Naopak, podiel vkladov a pôžičiek realitným spoločnostiam klesol z 26 % na 16 %. „Táto zmena ukazuje nárast rizikovej zložky v portfóliách fondov,“ zhodnotila Brziaková.
Z celkového objemu investícií podielových fondov ostáva podľa údajov centrálnej banky na Slovensku 38 %, čo predstavuje sumu 4,2 miliardy eur. Najväčší podiel z toho tvoria bankové vklady a pôžičky realitným spoločnostiam vo výške 1,6 miliardy eur.
Investície smerujú do Írska
Z krajín mimo Slovenska smerujú investície najviac do Írska (1,4 miliardy eur), Luxemburska (1,2 miliardy eur), USA (1,1 miliardy eur) a Rakúska (917 miliónov eur). Zatiaľ čo v Spojených štátoch ide podľa odborníčky prevažne o akcie, v Írsku, Luxembursku a Rakúsku sú to predovšetkým podielové listy podielových fondov.
„Z celkového objemu podielových listov vydanými slovenskými fondami až 94 % je vo vlastníctve tuzemských subjektov. Z nich je dominantným investorom sektor domácností s podielom až 86,7 %,“ vyčíslila Brziaková.
Domácnosti podľa údajov NBS investujú najviac do zmiešaných fondov (33 %), nasledujú akciové (28 %) a realitné fondy (26 %). Poisťovne a penzijné fondy nakupujú v najväčšej miere akciové (40 %) a zmiešané fondy (34 %).
Investičné fondy držia podielové listy najmä dlhopisových (45 %), ale aj realitných fondov (33 %). Nefinančné spoločnosti preferujú investície do realitných (42 %), finanční sprostredkovatelia zase do dlhopisových fondov (43 %).