BRATISLAVA. Transakčná daň má významnú úlohu v aktuálnej konsolidácii verejných financií a o jej výraznejších zmenách je možné diskutovať iba za predpokladu, že koaliční partneri prinesú návrhy na nahradenie výpadku z jej príjmov.
Na tlačovej konferencii to v nedeľu povedal premiér Robert Fico, ktorý pripomenul svojim koaličným parterom, že daň odobrili na koaličnej rade a vládni poslanci ju schválili aj v Národnej rade.
„Najhoršia politická smrť je vydesením a poplašením,“ reagoval premiér na dodatočné návrhy niektorých predstaviteľov vládnych strán na zmeny v transakčnej dani.
„Sme v polovičke vládnutia a my máme záujem dotiahnuť túto vládnu koalíciu do roku 2027. Ja budem trpezlivý, ale pokiaľ ide o dohody, ktoré budú urobené na koaličnej rade, budem dôsledne žiadať o ich dodržiavanie,“ dodal Fico.
Drobné úpravy v dani by sa podľa neho mohli týkať niektorých technických problémov. Na nedávnom stretnutí s podnikateľmi z Republikovej únie zamestnávateľov premiér pritom ešte zmeny v transakčnej dani pripúšťal.
Kamenický chce dohodu do konca júna
Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.
V relácii Politika 24 v televízii Joj 24 rovnako ako Fico pripomenul, že na aktuálnych konsolidačných opatreniach sa dohodli všetky tri koaličné strany.
V budúcom roku by mala pri konsolidácii pomôcť daň z hazardu či možné zvýšenie dane z nehnuteľností.
„Za seba môžem povedať jednu vec, že celá tá konsolidácia je potrebná, aby sme sa vyhli veriteľom, a nie je to vina ani Smeru, ani SNS, ani Hlasu,“ apeluje Kamenický s tým, že ak chcú byť zodpovední hospodári, musia ťahať za jeden povraz.
Pripomenul, že zavedenie transakčnej dane schválil parlament a taktiež prezident Peter Pellegrini.
„Všetci za to zahlasovali a dnes začať kritizovať je síce možno ľúbivé, ale pre mňa je to populistické a je to krok, ako získavať politické body na úkor svojho koaličného partnera,“ uviedol minister financií. Zároveň priznal, že rozpočet je vždy kritická vec z hľadiska stability vlády.
Šéf rezortu tvrdí, že transakčná daň sa nedotýka bežných ľudí na Slovensku, ale podnikateľov, pričom suma vyzbieraná z tejto dane sa podľa slov neho nedá ľahko nahradiť.
Kamenický uviedol, že nadchádzajúci balík konsolidačných opatrení sa dotkne aj výdavkovej strany štátneho rozpočtu, škrtanie výdavkov má však podľa jeho slov isté limity.
Príjmovej časti by sa mala týkať napríklad daň z hazardu, prípadne zvýšenie dane z nehnuteľností.
Cieľom šéfa rezort financií je dosiahnuť dohodu medzi koaličnými partnermi do júna tohto roka. „O čo neskôr príde k dohode, o tom menej budeme mať času, aby sme o tom viac diskutovali,“ priblížil Kamenický.
Tomáš škrtanie v dávkach nedovolí
Minister práce Erik Tomáš tvrdí, že konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií, pričom jeho opatrenia reagujú ešte na bývalú vládu Igora Matoviča, povedal v relácii V politike televízie TA3.
„Vláda si nevymyslela konsolidáciu, tá reaguje na to, v akom stave prebrala verejné financie po Matovičovej vláde, ktorej súčasťou bola aj SaS. Ódorov minister financií skonštatoval, že sme prevzali historicky najhoršie verejné financie a my musíme konsolidačnými opatreniami na to reagovať, pretože ešte Pellegriniho vláda odovzdávala Matovičovej vláde verejné financie s deficitom 1,2 percenta, s dlhom na úrovni 48 percent HDP,“ povedal Tomáš.
Opozičný poslanec Marián Viskupič reagoval, že vláda dosiaľ nekonsolidovala a jediné, čo sa jej podarilo, je, že na vyšších existujúcich aj nových daniach vyberá viac peňazí od firiem a obyvateľov Slovenska.
Konsolidáciu pociťujú podľa neho Slováci najmä na vyšších poplatkoch a transakčnej dani, zatiaľ čo vláda schválila doživotnú rentu pre premiéra Fica alebo generálneho prokurátora.
Ďalej kritizoval vládu za to, že zamestnáva 35 štátnych tajomníkov či vytvára nové miesto pre poradcu na opravy mostov. Ušetriť sa podľa neho dá na cielenej energetickej pomoci, a to na úrovni 200 miliónov eur alebo na časti 13. dôchodkov.
Šéf rezortu práce sa ohradil, že ak by vládla opozícia, tak by škrtala aj na opatreniach v sociálnej oblasti, ako sú prídavky na deti či 13. dôchodok. Ministerstvo práce splnilo už začiatkom roka podľa neho úlohu z prvého konsolidačného balíka, pričom prepustilo desať percent zamestnancov, čo bolo približne do 100 ľudí.
„Deväťdesiatpäť percent všetkých výdavkov rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny ide na rôzne sociálne dávky, či už sú to materská dávka, prídavky na deti, príspevok pri narodení dieťaťa, obedy zadarmo a tak ďalej,“ priblížil Tomáš s tým, že škrtanie v rámci konsolidácie na sociálnych dávkach nedovolí ani v druhom konsolidačnom balíku.
V diskusii rozoberali tiež návrh predsedu SNS Andreja Danka k oslobodeniu malých podnikateľov a živnostníkov z transakčnej dane. Samotnú daň Tomáš nevníma ako dobré opatrenie, avšak koaličná strana Hlas s ňou súhlasila, pretože ju neplatia fyzické osoby.
„Na koaličnej rade chceme otvoriť otázku zrušenia transakčnej dane pre drobných živnostníkov, ktorým to naozaj môže spôsobovať najväčšie problémy, ale, samozrejme, musíme prísť s tým, kde výpadok v rozpočte pokryjeme,“ uzavrel šéf rezortu práce.
Viskupič dodal, že opozícia bude presadzovať jednotný názor, aby sa transakčná daň zrušila a každý návrh, či už ten od Danka alebo iný, podporí, aby sa znížilo zaťaženie pre podnikateľov.
Šimečka ponúka hlasy na zmenu
Predseda koaličnej strany Hlas Matúš Šutaj Eštok v relácii STVR O 5 minút 12 obhajoval trináste dôchodky. Podľa neho ich nepotrebuje možno len jedno percento seniorov.
„Poďme zrušiť transakčnú daň, lebo tá je nezmyselná, hlúpa a vplýva na všetkých, nielen na bohaté veľké nadnárodné firmy, ale na všetkých, na malých živnostníkov, na stredne veľké firmy a nakoniec aj na nás, ktorí si kupujeme tovar alebo služby, pretože sa všetko zdražuje,“ vyhlásil Šimečka s tým, že PS ponúka hlasy svojich poslancov a podporí aj prípadnú zmenu v transakčnej dani.
Šutaj Eštok tvrdí, že v Hlase chcú pred transakčnou daňou ochrániť najmä malých živnostníkov. „Ja si myslím, že napríklad by to mohlo ísť, že kúpim o jedno lietadlo menej a že sa zastaneme živnostníkov, toto mi viacej vyhovuje,“ myslí si.
S koaličnými partnermi sa predseda hlasu chce rozprávať o téme aj na koaličnej rade.
Nájsť musia ďalšie stovky miliónov
Premiér avizoval, že v súvislosti s prípravou konsolidácie financií na rok 2026 by sa mala stretnúť dvakrát alebo trikrát koaličná rada.
V tomto týždni minister financií Ladislav Kamenický avizoval, že bude potrebné zníženie výdavkov alebo navýšenie príjmov o ďalších približne 1,7 miliardy eur. To, o aké opatrenia by mohlo ísť, však zatiaľ nespresnil.
Najdôležitejšou témou pre Slovensko je podľa premiéra v súčasnosti, ako sa vyrovná naša ekonomika, najmä automobilový priemysel, s rizikami obchodnej vojny medzi EÚ, USA a Čínou.
Premiér sa preto v pondelok plánuje stretnúť so zástupcami automobiliek vyrábajúcich na Slovensku.
Súčasťou týchto rokovaní však podľa neho nemá byť transakčná daň, ale postup Slovenska na Európskej rade pri riešení podpory automobilového priemyslu.
Jedným z riešení by podľa neho mohlo byť zavedenie celoeurópskeho šrotovného na staršie vozidlá.