WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump zdôraznil, že neplánuje odvolať šéfa Federálneho rezervného systému (Fed) Jeroma Powella, ktorého kritizuje za podľa neho príliš pomalé tempo znižovania úrokových sadzieb.
Informovala o tom agentúra Reuters.
Trumpovi politika Fedu nevonia
„Nie. Prečo by som to robil? V krátkom čase môžem môžem túto osobu vymeniť,“ uviedol Trump v odpovedi na otázku, či Powella odvolá ešte pred skončením jeho funkčného obdobia v roku 2026.
Vyjadrenie, ktoré odvysielala v nedeľu televízna stanica NBC, predstavuje doteraz najjasnejší signál, že Trump plánuje ponechať šéfa americkej centrálnej banky na svojom mieste, uviedla agentúra Reuters. Prezident zároveň Powella opäť vyzval, aby znížil úrokové sadzby.
„Mal by ich znížiť. A v určitom okamihu to urobí. Radšej ich nezníži, pretože nie je mojím fanúšikom. Viete, jednoducho ma nemá rád,“ povedal v rozhovore, ktorý bol natočený v piatok na Floride.
Trump od svojho januárového nástupu do úradu niekoľkokrát nevyberane zaútočil na šéfa centrálnej banky, keďže Fed podľa neho svojou reštriktívnou menovou politikou ohrozuje hospodársky rast.
Powella okrem iného označil za „pána, ktorý koná vždy neskoro“ a „veľkého lúzra“. Powell sa nechce ponáhľať so znižovaním sadzieb vzhľadom na inflačné riziká súvisiace práve s colnou politikou Bieleho domu.
Pripúšťa recesiu
Trump tiež pripustil, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.
„Môže sa stať čokoľvek, ale myslím si, že budeme mať najlepšiu ekonomiku v histórii našej krajiny,“ povedal Trump v rozhovore pre televíziu NBC News v piatok.
Dodal, že z možného krátkodobého poklesu ekonomiky nemá obavy. „Toto je prechodné obdobie. Myslím si, že sa nám bude dariť fantasticky,“ zdôraznil.
Bývalá americká ministerka financií Janet Yellenová predtým v rozhovore pre denník Financial Times (FT) uviedla, že USA hrozí recesia v dôsledku Trumpových ciel.
Spojené štáty sú do veľkej miery závislé od kľúčových nerastných surovín z Číny, takže clá na čínsky dovoz by mohli veľmi vážne oslabiť celé odvetvia americkej ekonomiky, varovala Yellenová, ktorá v minulosti šéfovala americkej centrálnej banke (Fed).
USA začiatkom apríla zaviedli plošné clo vo výške 10 percent na prakticky všetok dovoz do krajiny a ďalšie vyššie clá pre množstvo obchodných partnerov.
Účinnosť veľkej časti z nich Washington pozastavil na 90 dní s cieľom umožniť obchodné rokovania, na čínsky tovar však naďalej platia osobitné clá až do výšky 145 percent.
Peking na kroky Trumpovej administratívy reagoval odvetnými clami na americké výrobky vo výške až 125 percent.