V poslednej minúte valného zhromaždenia oznámil šéf investičného konglomerátu Berkshire Hathaway Warren Buffett akcionárom a investorom, že po šiestich dekádach na čele firmy odchádza koncom roka do zaslúženej penzie.
Ide o najdlhšie slúžiaceho generálneho riaditeľa spomedzi firiem v indexe S&P 500 a piateho najbohatšieho človeka na svete. Jeho majetok sa odhaduje na 169 miliárd dolárov. Najúspešnejší investor histórie naďalej býva v tom istom dome v americkom meste Omaha, ktorý si v roku 1958 kúpil za 31 500 dolárov.
Buffettovi sa darí výkonnosťou portfólia dlhodobo porážať akciový trh ako celok.
Kým dlhodobý výnos amerického indexu S&P 500 sa hýbe okolo desiatich percent ročne, Buffettovi sa darí dosahovať priemerný výnos zhruba 20 percent ročne.
Akcie jeho firmy Berkshire od roku 1965 vzrástli na cene o 5,5 milióna percent, kým S&P 500 za ten čas poskočil o 39-tisíc percent.
Za svoj výkon si vyslúžil prezývku Veštec z Omahy. Tvrdí, že zbohatnúť sa mu podarilo trpezlivosťou, cieľavedomosťou a neustálym vzdelávaním (vraj 80 percent pracovného času číta).
V životopisnej knihe Snowball z roku 2009 vyobrazili Buffetta priam ako posadnutého. Už ako šesťročný predával žuvačky a Coca Colu, keď mal sedem, vraj požiadal svojho otca (republikánskeho kongresmana), aby mu na Vianoce kúpil knihu o dlhopisoch.
Odchodom do dôchodku sa končí éra najlepšieho investora histórie, ktorého úspechy a skromnosť formovali a inšpirovali profesionálov i laikov z celého sveta.
Buffett potvrdil, že predstavenstvu firmy odporučí, aby sa jeho nástupcom stal Greg Abel, ktorého si na túto pozíciu vybral ešte v roku 2021. Čo vieme o budúcom šéfovi Berkshire Hathaway?
Smútok po strate priateľa
V liste akcionárom z roku 2023 Buffett vydal zriedkavé vyhlásenie, v ktorom priznal, že hoci nemá chuť odísť do dôchodku, „hrá v predĺžení“. Jeho slová o nadsluhovaní vo firme boli vnímané ako prvý vážny náznak, že si sám vážne uvedomuje svoj vysoký vek (vtedy mal 93 rokov, pozn. red.).
Na valnom zhromaždení Berkshire Hathaway o rok neskôr, v máji 2024, prvýkrát vedľa neho nesedel pred publikom akcionárov a fanúšikov jeho dlhoročný obchodný partner a kamarát Charlie Munger. Zomrel vo veku nedožitých sto rokov.
O Mungerovi Buffett hovoril ako o „architektovi Berkshire“, s ktorým sa často v investíciách radil a tvorili nezabudnuteľnú dvojicu. Dokonca sa pomýlil, keď počas zhromaždenia oslovil Grega Abela, ktorý Mungera vedľa neho vlani na valnom zhromaždení nahradil, ako „Charlie“, čo bol dojemný moment odrážajúci hĺbku ich partnerstva.
Buffett minulý rok povedal, že sa cíti dobre, ale žartoval, že by už nemal podpisovať nové pracovné zmluvy, pretože nevie, kde bude o rok.
„Dúfam, že nielen vy prídete budúci rok, ale že prídem aj ja,“ odkázal na valné zhromaždenie v roku 2025 so žartom.
Jeho slová boli dôkazom, že vníma po smrti kamaráta ešte intenzívnejšie vlastnú smrteľnosť, čo dalo jeho vete vážnejší tón.
Uplynulý víkend na valnom zhromaždení definitívne potvrdil, že jeho investorská kariéra sa blíži ku koncu. „Myslím, že nastal čas, aby Greg (Abel) prevzal pozíciu generálneho riaditeľa spoločnosti ku koncu roka.“
Buffett naznačil, že po odchode zostane v Berkshire prítomný a bude „nápomocný“, no konečné slovo bude mať jeho nástupca.
„Budem tu stále pôsobiť a mohol by som byť v určitých prípadoch užitočný, ale posledné slovo bude mať Greg v operáciách, alokácii kapitálu a všetkom ostatnom.“ Jeho syn Howie Buffett by mal prevziať rolu nevýkonného predsedu predstavenstva po jeho smrti, aby zachoval kultúru Berkshire.
Oznámenie o odchode na dôchodok prišlo po tom, ako Buffett päť hodín odpovedal na otázky investorov z publika.
Odovzdanie funkcie generálneho riaditeľa bolo dopredu pripravené, preto nie je žiadnym prekvapením. „Je logickým a dobrým krokom v živote Berkshire Hathaway. Finálnu rozhodovaciu právomoc prevezme vo všetkých veciach Greg Abel.
Čím dlhšie ho sledujem, tým viac sa mi páči, a domnievam sa, že v mnohých ohľadoch môže byť lepší ako Buffett,“ reagoval zakladateľ investičnej spoločnosti Vltava Fund Daniel Gladiš, ktorý je dlhoročným fanúšikom Buffetta.
Kto je Greg Abel
Greg Abel bol verejnosti predstavený ako možný nástupca Warrena Buffetta počas stretnutia akcionárov v máji 2021, ktoré sa pre pandémiu konalo online. Vtedy sa Charlie Munger, vtedajší viceprezident Berkshire, preriekol, keď povedal, že Greg Abel je preferovaným kandidátom na nástupcu.
Warren Buffett následne potvrdil Mungerove slová a označil Abela za nástupcu. „Riaditelia (Berkshire) sa zhodujú, že ak by sa mi dnes večer niečo stalo, bol by to Greg, kto by prevzal vedenie zajtra ráno,“ povedal v roku 2021 Buffett.
Dodal, že Abel má schopnosti viesť Berkshire a zachovať jej jedinečnú kultúru, ktorá je založená na autonómii dcérskych spoločností a konzervatívnom prístupe k investovaniu.
Greg Abel má 62 rokov a v súčasnosti pôsobí ako generálny riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway Energy a podpredseda pre operácie mimo poisťovníctva.
Rodák z kanadského Edmontonu prevezme funkciu generálneho riaditeľa spoločnosti Berkshire Hathaway oficiálne v roku 2026. To, že ho musí ešte schváliť predstavenstvo firmy, je skôr formalita.
Abel bude musieť vystúpiť z Buffettovho tieňa a dokázať, že naozaj dokáže viesť najhodnotnejší americký konglomerát. Má však všetky predpoklady a bohaté skúsenosti, aby to bez problémov dokázal.
Z Kanady do Berkshire
Greg Abel vyštudoval obchod na University of Alberta, kde získal titul z účtovníctva. Po ukončení štúdia pracoval v konzultačnej spoločnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) v Kanade a neskôr v San Franciscu, kde získal odborné znalosti vo financiách a energetike.
V roku 1992 nastúpil do americkej energetickej spoločnosti CalEnergy, ktorá sa zameriavala na geotermálnu energiu a ďalšie energetické projekty. V CalEnergy kariérne rástol vďaka analytickým i manažérskym zručnostiam. Stal sa kľúčovou postavou pri rozrastaní spoločnosti, ktorá sa neskôr premenovala na MidAmerican Energy Holdings.
V roku 1999 v nej Berkshire Hathaway kúpila kontrolný podiel za približne dve miliardy dolárov (neskôr Buffett podiel zvýšil). Táto akvizícia bola pre Berkshire vstupom do energetického sektora, ktorý Buffett považoval za stabilný a ziskový.
MidAmerican, kde Abel pôsobil ako vrcholový manažér, sa stala dcérskou spoločnosťou Berkshire. Pod jeho vedením sa firme darilo, rozrástla sa o ďalšie akvizície, ako bola napríklad PacifiCorp v roku 2005 za 5,1 miliardy dolárov, a firma investovala kapitál do veterných a solárnych elektrární.
V roku 2008 sa Abel stal predsedom a CEO celej energetickej divízie Berkshire Hathaway Energy. Pod jeho vedením výrazne zvýšila zisky a rozšírila investície do zelenej energie, čo ďalej posilnilo jeho postavenie v Buffettovom konglomeráte.
V roku 2018 ho Buffett povýšil na viceprezidenta predstavenstva Berkshire Hathaway pre nepoisťovacie operácie. Odvtedy dohliada nielen na energetiku, ale aj na široké portfólio dcérskych spoločností od železníc (BNSF) až po takmer dve stovky výrobných a maloobchodných spoločností v portfóliu Berkshire.
Tento džob ho katapultoval do pozície jedného z dvoch hlavných kandidátov na nástupcu Buffetta spolu s Ajitom Jainom, ktorý sa stal viceprezidentom predstavenstva Berkshire Hathaway pre poisťovacie operácie.
Greg Abel zapadol do Berkshire mentálne a Buffett s Charliem Mungerom ho opakovane chválili za jeho pracovnú etiku, strategické myslenie a nenápadné vystupovanie, ktoré prináša výsledky. Buffett na stretnutí akcionárov v roku 2021 povedal, že Greg Abel „robí prácu lepšie, než ja sám“.
Obyčajný chlap
Bývalý podpredseda Berkshire Charlie Munger opísal Abela ako „ senzačného obchodného lídra, a to tak v strategickej, ako aj v operatívnej rovine. Je to teda veľmi pozoruhodný človek a Berkshire má veľké šťastie, že ho má,“ povedal Munger s tým, že Abel je férový manažér, ktorý sa vie obklopiť kvalitnými ľuďmi, pri ktorých nehrá žiadne hry, preto riešenia problémov v biznise sú veľmi rýchle a plynulé.
Kolegovia a analytici ho charakterizujú ako „nenápadného“ a „pragmatického“, čo je v súlade s kultúrou Berkshire Hathaway, ktorá kladie dôraz na výsledky a nie na publicitu.
Na rozdiel od Buffetta, ktorý rád komunikuje s médiami a akcionármi cez listy či vtipné poznámky, Abel sa vyhýba reflektorom a médiám. Na výročných stretnutiach Berkshire odpovedá na otázky stručne a vecne, bez snahy o osobné anekdoty. Zameriava sa viac na svoju rolu manažéra než na budovanie osobnej značky.
Býva v meste Des Moines (Iowa), kde sídli Berkshire Hathaway Energy, ale o osobnom živote je verejne známych len málo informácií, pretože si súkromie chráni.
Pochádza z pomerne chudobnej rodiny. Jeho otec bol predajcom hasičských prístrojov a matka právnou koncipientkou a viedla ho k práci.
Od detstva miluje hokej. Nadšenie pre tento šport získal najmä vďaka strýkovi, ktorý trikrát vyhral slávny Stanleyho pohár. So synom chodieva na hokejové zápasy. Rodičia detí, ktorí s jeho synom trénujú, ho považujú za obyčajného chlapíka, ktorý po zápase z brán vyberá puky a nemá problém sa porozprávať.
Hoci riadi desiatky firiem v Buffettovom portfóliu, nájde si čas na pizzu a pivo s kamarátmi, chodieva na koncerty a nosí synovi korčule a hokejky, keď cestujú s hokejovým tímom na zápasy.