OTTAWA. Aktivita v kanadskom sektore služieb pokračovala v apríli vo výraznom poklese, aj keď jeho tempo sa mierne spomalilo.
Aktivita v celom súkromnom sektore však zrýchlila tempo poklesu, a to na najvyššiu úroveň za takmer päť rokov. Dôvodom je najmä obchodná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá zverejnila najnovšie údaje spoločnosti S&P Global.
Index nákupných manažérov pre kanadský sektor služieb dosiahol v apríli 41,5 bodu, čo predstavuje výrazný pokles aktivity v sektore, keďže rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov.
Tempo poklesu sa však mierne spomalilo, keď v marci dosiahol index 41,2 bodu, čo bola najnižšia aktivita v kanadskom sektore služieb za takmer päť rokov.
„Kanadský nevýrobný sektor zaznamenal ďalší náročný mesiac, keď aktivita výrazne klesla a prudký pokles zaznamenali aj nové objednávky,“ povedal Paul Smith z S&P Global.
Dôvodom je podľa neho rozsiahla ekonomická a politická neistota spôsobená obchodnou politikou USA, ale aj parlamentnými voľbami, ktoré sa konali v období realizovania prieskumu.
Až 75 % z celkového exportu Kanady smeruje do USA, vrátane ocele, hliníka a áut. Na ich dovoz však Trump uvalil vysoké clá.
Podľa kanadskej centrálnej banky môže obchodná vojna, ak bude trvať dlhšie, odštartovať v Kanade výraznú recesiu.
Minulý týždeň boli zverejnené údaje o vývoji aktivity v kanadskom výrobnom sektore. Aj tá vykázala pokles, pričom tempo poklesu sa oproti marcu ešte zrýchlilo. Index nákupných manažérov pre výrobný sektor dosiahol v apríli 45,3 bodu oproti 46,3 bodu v marci.
Kompozitný index nákupných manažérov, ktorý zahrnuje aktivitu vo výrobnom sektore aj v sektore služieb, dosiahol v Kanade za apríl 41,7 bodu. V marci predstavoval 42 bodov.
Aprílová hodnota indexu tak znamená najvýraznejší pokles aktivity v súkromnom sektore od júna 2020, v ktorom aktivitu ovplyvňovala pandémia nového koronavírusu.