BRATISLAVA. Poskytovanie sociálnych dávok má prejsť digitalizáciou. O dávky sociálneho poistenia si budú môcť ľudia požiadať elektronicky, naďalej však zostane zachovaná aj papierová forma. Ide najmä o dávky nemocenského, dôchodkového a garančného poistenia či úrazové dávky.
Vyplýva to novely zákona o sociálnom poistení z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorú vláda v stredu schválila.
„Zároveň sa má zabezpečiť aj efektívna výmena údajov medzi jednotlivými subjektmi, ako lekár, zamestnávateľ a Sociálna poisťovňa, aby sa údaje, ktorými už Sociálna poisťovňa disponuje alebo ktoré získa od príslušných inštitúcií na základe novej integrácie medzi Sociálnou poisťovňou a týmito inštitúciami, už nevyžadovali od poistenca,“ uviedlo ministerstvo v dôvodovej správe.
Elektronicky spracovávané tehotenské dávky
Tehotenské a materské dávky sa stanú proaktívnymi, čo znamená, že budú spracovávané a poskytované elektronicky bez podania žiadosti poistencom.
Sociálna poisťovňa by ich mohla poskytovať automaticky na základe údajov od lekárov, ako je napríklad očakávaný dátum pôrodu, alebo zamestnávateľa, ako je číslo účtu poistenca. Tento prístup by podľa rezortu zabezpečil rýchlejšie a jednoduchšie získanie dávok.

Digitalizácia by mala odbremeniť aj lekárov, ktorí v súčasnosti potvrdzujú, respektíve zaznamenávajú údaje na listinných žiadostiach. Prechod od papierovej podoby do elektronickej umožní automatický prenos informácií do ďalších systémov a zjednoduší aj urýchli administratívnu prácu lekárov.
Novela zákona navrhuje tiež realizovať jednorazový zber údajov o spôsobe výplaty mzdy zamestnanca s cieľom zistenia miesta výplaty dávok.
Plne digitalizovaný proces len pri PN
Ministerstvo práce zdôraznilo, že od 1. júna 2022 funguje plne digitalizovaný proces len pri potvrdzovaní dočasnej pracovnej neschopnosti (PN) od jej vzniku až po ukončenie. Tento proces plne nahradil listinné žiadosti o nemocenské dávky a úrazový príplatok. Ostatné žiadosti o dávky sociálneho poistenia však nie sú plne elektronizované.
Poistenci môžu v súčasnosti požiadať o tehotenskú dávku okrem papierového tlačiva aj elektronicky prostredníctvom vyplnenia formulára cez portál slovensko.sk. Pri ostatných dávkach musia zaslať naskenovanú, lekárom potvrdenú žiadosť prostredníctvom všeobecného formulára cez daný portál, avšak v týchto prípadoch nejde o elektronické podanie v pravom zmysle slova.
Rezort vysvetlil, že napríklad v procese nemocenských dávok je vo väčšine žiadostí rozhodujúci aj vstup lekára, v súčasnosti tak elektronizácia nie je možná v pravom zmysle.
Novelizácia siedmich energetických zákonov
Vláda tiež na svojom stredajšom rokovaní schválila novelizáciu siedmich energetických zákonov.
Právnu úpravu účastníkov trhu s elektrinou, rozšírenie niektorých povinností prevádzkovateľov distribučných sústav, ale napríklad aj úpravu zdieľania elektriny odberateľmi prináša novela zákona o energetike.
Novela zároveň mení aj zákony o regulácii v sieťových odvetviach, o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby, ale tiež zákon o tepelnej energetike, alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov, banskej činnosti, výbušninách a o štátnej banskej správe, a poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva hospodárstva.
Návrh transponuje a implementuje požiadavky v oblasti reformy dizajnu vnútorného trhu s elektrinou, vyplývajúce z nariadení a smerníc Európskeho parlamentu a Rady (EÚ). Novela tiež zavádza čiastočnú transpozíciu smernice o spoločných pravidlách pre vnútorné trhy s obnoviteľným plynom, so zemným plynom a s vodíkom.
„Čiastočná transpozícia je zameraná najmä na úpravu certifikácie prevádzkovateľa vodíkovej prepravnej siete a úpravu pravidiel fungovania vnútorného trhu s vodíkom,“ uviedlo v dôvodovej správe k materiálu ministerstvo hospodárstva.
Nová činnosť na trhu
Novelou sa zriadi nová činnosť na trhu, a to činnosť organizátora zdieľania. Tá bude podliehať režimu oznamovania a má podporiť rozvoj zdieľania elektriny medzi odberateľmi a uľahčiť administratívne a ďalšie súvisiace úkony s realizáciou zdieľania elektriny.
Návrh zákona napríklad tiež zakazuje dodávateľom podmieňovať uzavretie zmluvy o dodávke elektriny alebo zmluvy o združenej dodávke elektriny zákazom zdieľať elektrinu alebo obmedzením množstva elektriny, ktoré je možné zdieľať.
Naopak, prevádzkovatelia distribučných sústav budú mať v prípade schválenia novely Národnou radou rozšírené povinnosti. Budú musieť zverejňovať na svojich webových sídlach údaje o počte prijatých a odmietnutých žiadostí o pripojenie k distribučnej sústave. Tiež údaje o voľnej distribučnej kapacite a jej výpočte, informácie o podmienkach rezervácie distribučnej kapacity, informácie o podávaní žiadostí o pripojenie k distribučnej sústave a jeho podmienkach a predkladania požadovaných dokladov k žiadosti o pripojenie v elektronickej forme.
Zákon upravuje aj možnosť priamej podpory výroby elektriny z jadrového paliva po júli 2027 formou zmluvy o vyrovnávacom režime na výrobu elektriny z jadrového paliva. Mechanizmus zahŕňa nielen záruku výnosov pre výrobcov elektriny, ale súčasne aj obmedzenie hornej hranice trhových výnosov príslušných výrobných aktív. To má zabrániť situáciám, keď výrobcovia nadmerne profitujú z vývoja na energetických trhoch na úkor odberateľov.
Účasť na tejto forme podpory bude dobrovoľná a má sa vzťahovať na nové investície do výrobných zdrojov od júla 2027. Využitie tejto formy podpory je na rozhodnutí ministerstva po predchádzajúcej notifikácii Európskej komisie.
Prišlo viac ako tisíc pripomienok
K návrhu prišlo viac ako tisíc pripomienok, z ktorých sa 85 nepodarilo odstrániť. Ministerstvo hospodárstva posunulo novelu na rokovaní vlády s rozpormi s Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení SR, Republikovou úniou zamestnávateľov, Asociáciou priemyselných zväzov a dopravy a Klubom 500.
Rezort hospodárstva uviedol, že pripomienky nad rámec legislatívneho zámeru neboli vo väčšine prípadov akceptované z dôvodu krátkosti času a potreby širšej diskusie k jednotlivým návrhom pripomienkujúcich subjektov.
Čo ďalšie z ekonomiky riešila vláda
- Úprava procesov malého konkurzu, odstránenie niektorých administratívnych požiadaviek, ako napríklad osvedčovanie podpisov či spresnenie právnej úpravy výmeny správcu. To sú iba niektoré body z rozsiahlej novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý schválila vláda.
- Ochrana najkvalitnejšej pôdy pred jej záberom by sa mala zvýšiť. Vyplýva to z návrhu novely nariadenia o odvodoch za odňatie a neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy z dielne ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorý prerokoval a schválil vládny kabinet. Vládne nariadenie by malo nadobudnúť účinnosť 1. júna.
- Vláda odobrila zmenu financovania projektu Udržateľná odolnosť miest pre ďalšiu generáciu (SURGe). Jeho účelom je zriadenie oficiálneho centra OSN UN-Habitat na území Slovenska, ktoré má koordinovať a presadzovať hlavné ciele projektu, ktoré sa týkajú zmeny klímy. Projekt predkladá ministerstvo životného prostredia. Stáť má milión eur ročne v rokoch 2025 až 2029.
- Verejná správa hospodárila v minulom roku so schodkom na úrovni 6,9 miliardy eur, čo predstavovalo 5,27 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Išlo o lepší výsledok oproti schválenému rozpočtu, ktorý predpokladal deficit na úrovni 5,97 percenta HDP. Konštatuje to ministerstvo financií v návrhu štátneho záverečného účtu Slovenskej republiky za rok 2024, ktorý schválila vláda.
- Vláda schválila účtovnú závierku Sociálnej poisťovne za rok 2024. Sociálna poisťovňa podľa nej dosiahla vlani príjmy vrátane prevodu z minulých rokov vo výške 15,289 miliardy eur. Celkové výdavky, teda náklady poisťovne, boli v minulom roku v sume 14,376 miliardy eur. Zo štátneho rozpočtu dostala poisťovňa transfer vo výške 2,72 miliardy eur.