Štátne a eurofondové dotácie môžu farmárom zásadne uľahčiť alebo pomôcť rozvíjať ich podnikanie. INDEX sa pozrel na to, komu a na aké projekty Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) v apríli tohto roka priklepla najvyššie príspevky.
Všímali sme si tiež vlastnícku štruktúru prijímateľov dotácií. Opäť medzi nimi nechýbali firmy s mediálne známymi majiteľmi.
Cesta k prideleným dotáciám sa môže, teoreticky, skomplikovať subjektom, ktoré so svojím projektom ešte nezačali. Podmienkou totiž je, že prijímateľ musí všetky aktivity ukončiť do konca júna 2025, a to vzhľadom na končiace sa eurofondové programové obdobie.
Na druhej strane, v podkladoch všetky firmy uvádzajú, že projekty pripravujú už niekoľko rokov.

10. Poľnohospodárske družstvo Olšavica-Brutovce so sídlom v Olšavici
Zmluvne dohodnutá suma: 541 176,24 eura
Názov projektu: Investícia prispievajúca k odolnému, udržateľnému a digitálnemu oživeniu hospodárstva PD Olšavica-Brutovce
Miesto realizácie: Oľšavica (okres Levoča)
Koneční užívatelia prijímateľa: Michal Grobár, Pavol Komara, Fabian Sakmar, Michal Biroščák, Milan Demočko, Dávid Hockicko, Jozef Korchňák, Alžbeta Beličaková, Milan Demočko, Terézia Nemcová a Valentín Sakmár
Štátnych úradníkov presvedčil aj projekt Poľnohospodárskeho družstva Olšavica-Brutovce so sídlom v Olšavici. Z investície vo výške 721-tisíc eur mu PPA vyplatí 75 percent.
Do čoho konkrétne poputujú investície, nie je známe, keďže v štruktúre výdavkov nie sú výdavky špecifikované. Družstvo za rok 2023 vykázalo tržby vyše 832-tisíc eur.
9. Poľnohospodárske družstvo Bátovce
Zmluvne dohodnutá suma: 649 115,46 eura
Názov projektu: Investície do živočíšnej výroby
Miesto realizácie: Drženice (okres Levice)
Konečný užívateľ spoločnosti : Andrej Babiš (Česko)