BRUSEL. Európska únia a Singapur posilnili svoje bilaterálne obchodné vzťahy podpísaním prelomovej dohody o digitálnom obchode (DTA).
Európska komisia (EK) v správe pre médiá spresnila, že dohodu podpísali eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič a singapurská ministerka pre obchodné vzťahy Grace Fuová.
Míľnik v prehlbovaní spolupráce
Podľa správy EK dohoda predstavuje významný míľnik v prehlbovaní spolupráce medzi EÚ a Singapurom v digitálnej oblasti a odráža jasný záväzok oboch strán posilniť svoje dlhodobé hospodárske vzťahy a dodržiavať obchodný poriadok založený na pravidlách.
„Táto dohoda, prvá svojho druhu pre EÚ, stavia na našej dohode o voľnom obchode z roku 2019. Som presvedčený, že prinesie hmatateľné a trvalé výhody ľuďom aj podnikom v Singapure a v celej EÚ,“ uviedol Šefčovič v tejto súvislosti.
Pripomenul, že viac ako polovica obchodu so službami medzi EÚ a Singapurom sa už poskytuje digitálne a vyjadril presvedčenie, že prepojením digitálnych ekonomík oboch strán a umožnením dôveryhodných dátových tokov táto dohoda odomkne množstvo nových príležitostí.
Zvyšuje kvalitu pravidiel
Komisia tvrdí, že dohoda stanovuje vysoký štandard pre pravidlá digitálneho obchodu medzi EÚ a Singapurom a zvyšuje kvalitu pravidiel digitálneho obchodu na celom svete. DTA zároveň posilní ochranu spotrebiteľov, uľahčí dôveryhodné cezhraničné toky údajov a poskytne právnu istotu pre podniky, ktoré sa chcú zapojiť do cezhraničného digitálneho obchodu.
DTA pomôže odstraňovať neopodstatnené prekážky digitálneho obchodu, čo zahŕňa napríklad ochranu súkromia a osobných údajov, clá pri elektronických prenosoch, elektronické zmluvy, elektronické overovanie, nevyžiadanú priamu marketingovú komunikáciu, otvorené vládne údaje a regulačnú spoluprácu v digitálnom obchode.
Zároveň má dohoda zabrániť protekcionistickým praktikám tým, že zakáže neoprávnené opatrenia na lokalizáciu údajov, čo pomôže zabezpečiť dôveryhodné cezhraničné toky údajov a ochranu zdrojového kódu pred neoprávneným zverejnením.
Na strane EÚ si bude ratifikácia dohody vyžadovať aj súhlas Európskeho parlamentu.
Komisia pripomenula, že digitálny obchod rastie do veľkosti a významu, keď viac ako 60 % globálneho hrubého domáceho produktu sa v súčasnosti spája s digitálnymi transakciami. EÚ je najväčším svetovým vývozcom služieb a 48 % týchto služieb (okrem investícií) je digitálnych. V roku 2022 bola viac ako polovica celkového obchodu so službami medzi EÚ a Singapurom dodaná digitálne (55 % - 43 miliárd eur).