BRATISLAVA. Riešenie dlhodobo neriešených problémov autodopravcov, najmä v súvislosti s rastúcim daňovo-poplatkovým zaťažením, bolo cieľom stredajšieho rokovania zástupcov Únie autodopravcov Slovenska (UNAS), Aliancie cestnej pomoci a segmentu Taxi na ministerstve dopravy, ktoré iniciovala UNAS.
Únia s ministerstvom spoločnú reč pri riešení problémov nateraz nenašla, rokovania majú pokračovať.
Ako informoval predseda UNAS Stanislav Skala, únia na stretnutí predložila štyri hlavné požiadavky, pričom zdôraznila negatívne dopady novozavedenej transakčnej dane, plánovaného nárastu mýtnych poplatkov od júla 2025 a ekologických opatrení vyplývajúcich z európskej politiky Green Deal.
Podľa zástupcov dopravcov hrozí, že zvýšenie mýta sa premietne do cien dopravy až 20-percentným zvýšením jej cien. „Táto politika bude mať priamy dopad na najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva, kedy sa zdvihne cenová hladina všetkých tovarov,“ upozornil Skála.
Predstavitelia autodopravcov vyjadrili sklamanie z postoja ministerstva, ktoré podľa nich neprejavilo reálnu snahu hľadať riešenia alebo vyvíjať tlak na zmenu legislatívy v prospech dopravcov.
Ministerstvo sa podľa nich odvolávalo na kompetencie iných rezortov, najmä ministerstva financií.
Zástupcovia UNAS kritizovali aj prevádzku mýtneho systému, najmä fakt, že štát stále vypláca vysoké sumy súkromnej spoločnosti, ktorá systém spravuje.
Podľa NDS by sa síce mali náklady na prevádzku znížiť zo 45 na 32 percent, no stane sa tak pri zvýšení mýtnych sadzieb o 40 percent. UNAS zároveň upozornila na personálne prepojenia medzi štátnymi orgánmi a dodávateľom systému.
Ako možné riešenie, najmä v súvislosti s negatívnymi dopadmi na regionálnych dopravcov, UNAS navrhla inšpiráciu českým modelom.
Ministerstvo sa však podľa ich vyjadrení k tejto možnosti postavilo skepticky. Napriek tomu sa strany dohodli, že rezort posúdi možnosť úpravy sadzieb mýta pre vozidlá s nižšími emisnými triedami.
UNAS stanovila termín do 17. mája na predloženie konkrétnych návrhov zo strany ministerstva alebo vlády.
Ak do tohto dátumu nedôjde k posunu, autodopravcovia plánujú zvolať mimoriadne zhromaždenie, na ktorom sa rozhodne o ďalšom postupe, vrátane možnosti zorganizovania protestov.