BRATISLAVA. Ženy na Slovensku zarábajú menej ako muži a robia viac neplatenej práce v starostlivosti o domácnosť a rodinu.
Táto práca ostáva často spoločensky nedocenená, hoci výrazne ovplyvňuje kariérne možnosti, duševnú pohodu aj finančnú nezávislosť žien.
Upozornila na to manažérka komunikácie a PR pracovného portálu Kariéra.sk Katarína Tešla pri príležitosti Dňa matiek.
„Téma neplatenej práce žien je často prehliadaná, no práve ona je jednou z hlavných príčin nerovnosti medzi mužmi a ženami. Deň matiek je dobrou príležitosťou zamyslieť sa nad tým, koľko neviditeľnej práce ženy denne vykonávajú a aký má táto realita vplyv na ich kariéru, zdravie aj dôchodky,“ uviedla Tešla.
Desiatky hodín práce v domácnosti
Slovensko vlani dosiahlo v rámci Indexu rodovej rovnosti v EÚ skóre 59,9 bodu zo 100 a umiestnilo sa na 22. mieste z 27 štátov. Vo vyrovnávaní postavenia žien a mužov v práci aj domácnosti krajina výrazne zaostáva za európskym priemerom.
Ženy strávia neplatenými činnosťami v domácnosti v priemere okolo 33 hodín týždenne, kým muži necelých 18 hodín, čiže približne o 15 hodín viac týždenne než muži.
Podobne je to aj na úrovni EÚ, kde ženy v priemere venujú neplatenej práci vyše štyroch hodín denne, čo je zhruba o dve hodiny viac ako muži.
Obmedzené voľno aj kariéra
Aj vďaka širšej podpore otcovskej dovolenky a služieb starostlivosti však niektoré krajiny, najmä severské štáty, dosahujú vyrovnanejšie delenie povinností.
Nerovnomerné rozdelenie povinností neovplyvňuje len voľný čas žien, ale aj ich profesionálny život, keďže majú menej času a energie na kariérny rast, ďalšie vzdelávanie či prijímanie náročnejších pracovných úloh.
Z dôvodu materstva a častejších prerušení kariéry sa ženy takisto pomalšie posúvajú na vyššie pozície. V rámci EÚ je len 35 percent manažérok.
Na Slovensku využívajú rodičovskú dovolenku predovšetkým ženy, podiel otcov dosahuje okolo dvoch percent, takže starostlivosť o malé deti zostáva takmer výhradne na matkách.
Pozitívne však je, že počet otcov, ktorí čerpajú materské, sa zvyšuje a aktuálne je to už každý štvrtý. To má aj vplyv na skorší návrat matiek do práce. Polovica matiek nastupuje do práce až po 33 mesiacoch od pôrodu, no v prípade, že bol na materskej muž, sa ženy vracajú do zamestnania v priemere už po 25 mesiacoch.
Tešla spresnila, že nerovné rozdelenie domácich povinností prehlbuje rodové nerovnosti a negatívne vplýva na psychické zdravie žien. Dlhodobé preťaženie môže totiž viesť k frustrácii, vyhoreniu či pocitu nespravodlivosti.
Spravodlivejšie prerozdelenie týchto povinností by uľahčilo podľa nej ženám zladiť pracovný a súkromný život, umožnilo im naplno rozvíjať svoj talent v kariére a zároveň by zlepšilo rodinnú pohodu.