Európska komisia chce, aby sa EÚ do konca roka 2027 úplne odstrihla od ruských energetických nosičov. Podľa nej je to kľúčové pre bezpečnosť únie, keďže Rusko sa ukázalo ako nespoľahlivý dodávateľ a výnosy z predaja energií mu umožňujú financovať útočnú vojnu voči Ukrajine.
Plán eurokomisie počíta so stopkami pre ruskú ropu, plyn, ale aj palivo pre atómové elektrárne, aj keď pri ňom striktné termíny nespomína. Pre Slovensko to môže byť problém, keďže ropu, plyn aj palivo pre atómky dováža primárne z Ruska a súčasná vláda Roberta Fica (Smer) to zmeniť nechce.
Premiér Fico v reakcii na návrh eurokomisie len zopakoval svoje známe stanovisko, že ak sa odstrihneme od ruských energií, poškodí to ekonomiku. Pár poznámok pritom venoval aj jadrovému palivu.
„Mám k dispozícii analýzu, ktorá hovorí, že buď investujeme v Európe dvadsať miliárd eur do technológií na obohacovanie uránu, čo bude trvať osem rokov a kapacity budú aj tak nedostatočné, alebo zatvoríme aj naše jadrové elektrárne,“ uviedol.
O akú analýzu ide, to však jasné nie je. Úrad vlády nám ju na vyžiadanie neposkytol.
Fico obhajoval ruské palivo aj bariérami pre jeho alternatívu: „Nemôžeme zobrať jadrové palivo od Westinghousu (amerického dodávateľa - pozn. red.) a vložiť ho do ruského reaktoru, na to potrebujeme urobiť určité úpravy.“
Čo na Ficove argumenty hovoria Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú atómky v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach, to sme sa nedozvedeli. Spoločnosť, v ktorej má štát tretinový podiel, na naše otázky odmietla odpovedať.
Viac svetla do problematiky vniesol prevádzkovateľ jadrových elektrární v Česku, ktoré majú takisto ruské reaktory. Rusov v nich pri dodávkach paliva čiastočne nahradili Američania.
V článku sa dočítate:
- Dokedy platí zmluva s ruskou firmou o dodávkach paliva?
- Aké sú alternatívy k ruskému jadrovému palivu?
- Ako dopadli testy amerického a francúzskeho paliva?
- Ako pokročili v testoch neruského paliva Česi?
- Prečo je problém sa odstrihnúť od ruského paliva o niekoľko rokov?
- Je západné jadrové palivo cenovo porovnateľné s ruským?
- Kde končí jadrový odpad zo slovenských atómiek?
1. Dokedy platí zmluva s ruskou firmou o dodávkach paliva?
Európska komisia vo svojom pláne navrhuje zákaz uzatvárania nových kontraktov s ruskými dodávateľskými firmami. Existujúce zmluvy by mohli dobehnúť, avšak nebude možné ich predĺžiť.
Slovenské elektrárne (SE) majú na dodávku paliva do Jaslovských Bohuníc a Mochoviec kontrakt s ruskou firmou Tvel, ktorá patrí pod štátny koncern Rosatom. Platí do konca roka 2026, pričom SE vlani využili opciu na jej predĺženie do roku 2030.
2. Aké sú alternatívy k ruskému jadrovému palivu?
Alternatív je viacero. Slovenské elektrárne v auguste 2023 podpísali zmluvu s americkou spoločnosťou Westinghouse, ktorá sľubuje prvé dodávky paliva v roku 2026, pričom reálne by sa mohlo využiť o rok neskôr.
Vlani v lete SE podpísali kontrakt na palivo aj s francúzskou firmou Framatome. Prvé dodávky na základe nej očakávajú tiež v roku 2027.
Okrem toho, SE rozširujú sklady jadrového paliva v Jaslovských Bohuniciach.
„Tým, že budú schopné naskladniť viac paliva dopredu, budú mať k dispozícii väčší vankúš pre prípad, že by v dodávkach ruského jadrového paliva došlo k prerušeniu alebo sa oneskorili dodávky zahraničnej alternatívy,“ komentuje analytik Radovan Potočár.

3. Ako dopadli testy amerického a francúzskeho paliva?
Na to, aby sa v slovenských jadrových reaktoroch mohlo používať neruské palivo, musí sa otestovať a získať licenciu, že je bezpečné. Ako testy dopadli a v akom časovom horizonte by mohlo nahradiť ruské palivo, to sme sa od Slovenských elektrární nedozvedeli.
„Rozhodli sme sa tému nekomentovať,“ odpísala hovorkyňa spoločnosti Lenka Šarláková.
