PEKING. Čína a USA začali od stredy uplatňovať dočasné zníženie vzájomných ciel. Prímerie v ich obchodnej vojne, ktorá otriasla svetovými trhmi a dodávateľskými reťazcami, potrvá 90 dní, počas ktorých budú obe strany hľadať riešenie svojho sporu, informuje agentúra AFP.
Washington a Peking sa dohodli na drastickom znížení vysokých ciel cez víkend v Ženeve.
Americký prezident Donald Trump v utorok (13. 5.) pre televíziu Fox News povedal, že Washington má plán na „veľmi, veľmi silnú“ obchodnú dohodu s Čínou, ktorá by umožnila „otvorenie“ ekonomiky Pekingu americkým podnikom. Uviedol to na palube vládneho lietadla Air Force One cestou na turné v Perzskom zálive bez ďalších podrobností.
Trumpove clá tvrdo zasiahli medzinárodný obchod, pričom najväčšiu ranu zasadil Číne. Peking reagoval odvetnými tarifami. Clá na dovoz medzi oboma krajinami tak prekročili 100 percent. To otriaslo svetovými trhmi a vymazalo miliardy z hodnoty akcií. Uplynulý víkend v Ženeve sa konečne začali rokovania medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta s cieľom nájsť cestu zo slepej uličky.
V rámci dohody USA dočasne znížia svoje clá na čínsky tovar na 30 percent a Čína na americký tovar na 10 percent. Toto prímerie nadobudlo platnosť v stredu krátko po polnoci washingtonského času (06.01 h SELČ) a predstavuje významné zmiernenie napätia v obchode.
Čínski predstavitelia tento týždeň usporiadali tiež ministerskú konferenciu so Spoločenstvom krajín Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC) v snahe posilniť svoje obchodné väzby s týmto regiónom a vystupovať ako stabilný partner a obranca globalizácie.
„V colných vojnách alebo obchodných vojnách nie sú žiadni víťazi,“ vyhlásil prezident Si Ťin-pching na podujatí.
Napriek snahe o vyriešenie sporu zdroje napätia medzi Čínou a USA pretrvávajú. Aj po znížení zostávajú colné sadzby USA vyššie ako čínske, pretože aj naďalej platia clá vo výške 20 percent za údajnú úlohu Číny pri toku nelegálnej drogy fentanyl do USA, ako aj ďalšie opatrenia proti Pekingu prijaté počas prvej vlády prezidenta Trumpa. Okrem toho USA zaviedli plošné clo vo výške 10 percent na dovoz tovarov z celého sveta a tiež clá vo výške 25 percent na položky ako oceľ, hliník a autá.
A zatiaľ čo USA vyhlasujú, že vidia priestor na pokrok, Peking v utorok varoval Washington, aby naň „prestal hádzať vinu“.
Analytici upozornili tiež, že možnosť vrátenia vysokých ciel po 90 dňoch vytvára neistotu.
„Ďalšie znižovanie ciel bude ťažké a riziko obnovenia eskalácie pretrváva,“ povedal pre agentúru AFP Yue Su, hlavný ekonóm The Economist Intelligence Unit.
Trumpov spor s Pekingom spôsobil zmätok v amerických spoločnostiach, ktoré sú závislé od čínskych dodávateľských reťazcov pri svojej výrobe. Očakáva sa tak, že dočasné prímerie len čiastočne upokojí búrku.
Predstavitelia Pekingu zase priznali, že čínsku ekonomiku, ktorá už dlhšie zápasí s krízou na realitnom trhu a pomalými spotrebiteľskými výdavkami, takisto zasiahla neistota v obchode.