VODERADY. Slovenská spoločnosť InoBat, popredný európsky výrobca batériových technológií, oficiálne vstupuje na trh bezpilotných lietadiel (UAV).
Ako spoločnosť uviedla v tlačovej správe, InoBat predstavil batériový článok E10, čo je prvá plne európska batéria vyvinutá špeciálne pre drony a bezpilotné systémy (UAS).
Ponúka alternatívu k tradičným lítium-polymérovým článkom dovážaným z Ázie.
Batéria E10 je navrhnutá pre náročné UAV misie a prináša gravimetrickú energetickú hustotu nad 320 Wh/kg, nabíjací čas pod 15 minút (10 - 80 % nabitia), životnosť viac ako 750 cyklov pri 1C-1C s udržaním 80 % nabitia, ľahkú konštrukciu pre predĺžené trvanie letu a flexibilné formáty s vysokou stabilitou chemického zloženia.
Technológia vychádza zo štvrtej generácie (Gen4) vlastnej platformy InoBat, ktorá bola pôvodne vyvinutá pre mestskú leteckú mobilitu (eVTOL) a teraz je optimalizovaná pre rastúci trh dronov a UAS.
Batéria E10 je určená pre široké spektrum UAV misií – od obranných aplikácií, ako je ochrana hraníc a ISTAR (spravodajstvo, dohľad, zacielenie a prieskum), až po civilné úlohy vrátane leteckého monitoringu a kontroly infraštruktúry.
Vďaka dlhej životnosti, rýchlemu nabíjaniu a nižším prevádzkovým nákladom umožňuje operátorom lietať dlhšie, rýchlejšie a s menším počtom prerušení. Modulárny dizajn výroby navyše umožňuje rýchlu zákaznícku úpravu a integráciu v rámci bezpečného dodávateľského reťazca v EÚ.
„Našou misiou je vrátiť Európe kontrolu nad strategickými priemyselnými odvetviami,“ uviedol Marián Boček, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti InoBat. „S E10 ponúkame viac než len batériu - poskytujeme energetickú nezávislosť pre vysokovýkonné letecké systémy. V tejto dobe globálnej nestability nie je bezpečná a suverénna európska technológia len výhodná - je nevyhnutná,“ dodal Andy Palmer, predseda predstavenstva spoločnosti InoBat.
Tento míľnik znamená strategickú expanziu InoBat za hranice elektromobility a letectva do globálne rastúceho trhu UAV, pričom posilňuje pozíciu Slovenska ako kľúčového prispievateľa do technologických kapacít Európskej únie (EÚ) a Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).