BRATISLAVA. Súčasná vláda od svojho nástupu v roku 2023 zastabilizovala rozvrátené verejné financie, ktoré po predchádzajúcich vládach zdedila v najhoršom stave v celej Európskej únii (EÚ).
Aj keď dosiahnuť vyrovnaný rozpočet je v súčasnej situácii nemožné, svojej nástupkyni ich chce odovzdať v „normálnom“ stave.
Uviedol to premiér Robert Fico v stredu po stretnutí s ministrom financií Ladislavom Kamenickým k priebežnému plneniu programového vyhlásenia vlády.
Vyrovnaný rozpočet je fikcia
Pripomenul, že kým kabinet pod vedením Smeru odovzdával verejné financie nastupujúcej vláde v roku 2020 s deficitom na úrovni 1 miliarda eur, prevzal ich so schodkom 8,5 miliardy eur.

Verejný dlh sa za ten čas zvýšil zo 45 na 70 miliárd eur, vyčíslil Fico s tým, že ak by jeho vláda pokračovala v tejto ceste, do roku 2027 by dlh vzrástol na 110 miliárd eur.
„Ale náš cieľ je jasný, odovzdať ďalšej vláde po ďalších parlamentných voľbách verejné financie v normálnom stave. Zabudnite teraz na vyrovnaný rozpočet, to je fikcia, to je nemožné. Ale tlačíme na výrazný pokles deficitu, tlačíme na stabilizovanie verejného dlhu, tlačíme na všetky čísla, aby naše financie boli v akom takom poriadku,“ zdôraznil premiér.
Vláda je podľa neho na dobrej ceste, čo dokazuje aj výrazné zlepšenie dlhodobej udržateľnosti, ktorá je najlepšia od roku 2018, či potvrdenie ratingov Slovenska zo strany medzinárodných agentúr.
Možnosti šetrenia na verejnej správe
Najsilnejšia vládna strana je podľa jej predsedu pri ďalšej konsolidácii pripravená výrazne šetriť aj na štáte.
Súčasťou by mohlo byť napríklad výrazné zníženie počtu štátnych úradníkov, ale aj samospráv či počtu poslancov pri sprísnení podmienky na vstup strán do Národnej rady (NR) SR, vymenoval Fico.
Pochybuje však, že s týmito zmenami budú súhlasiť ďalší koaliční aj opoziční politici, od ktorých očakáva reakcie na svoje návrhy.
„My vieme od štátu začať, ale potrebujeme na to reálny súhlas koaličných partnerov aj opozície. Všetci hovoria, začnite na štáte. Nech sa páči, poďme na to, 500 samosprávnych celkov pri plnom rešpektovaní titulárneho postavenia starostu a poslancov obecných zastupiteľstiev, tri vyššie územné celky, 100 poslancov Národnej rady, zvýšenie kvóra z piatich na sedem percent s tým, že by príspevok zo štátneho rozpočtu dostávali len tie strany, ktoré získajú sedem percent a dostanú sa do NR SR,“ priblížil Fico.
Z ďalších opatrení, ktoré sa podarili ministerstvu financií v súčasnom volebnom období, premiér vyzdvihol úspešný predaj štátnych dlhopisov, vrátane projektu dlhopisov pre bežných občanov, plnenie nových fiškálnych pravidiel EÚ, či boj s daňovými únikmi. To všetko vláda podľa Fica robí pri dôraze na zachovanie sociálneho štandardu bežných ľudí, ale aj zlepšovaní podmienok zdaňovania príjmov pre živnostníkov a malé firmy.
Vláda chce mať rozpočet pripravený do septembra
Ministerstvo financií čaká podľa premiéra náročné obdobie pri príprave rozpočtu na ďalší rok. Očakáva náročné rokovania či už s koaličnými partnermi, ale aj predstaviteľmi samospráv.
Na najbližšej schôdzi NR SR, ktorá začína budúci týždeň v utorok (27. 5.), sa ešte nebudú prijímať zákony, ktoré sa bezprostredne týkajú rozpočtu. Tie je však potrebné pripraviť a vo vláde schváliť do 20. augusta tak, aby boli zaradené na septembrovú schôdzu parlamentu, avizoval Fico.
QR platby, e-faktúry
Ministerstvo financií pripravuje aj projekt QR platieb, ktoré by mohli začať skúšobne fungovať už v novembri tohto roka, či e-faktúry pre podnikateľov, online prepojenej na finančnú správu.
Čo sa týka pripravovaných konsolidačných opatrení, minister o nich nechce hovoriť, kým nebudú dohodnuté v rámci koalície. Neplánuje ani reagovať na rôzne špekulácie, ktoré sa priebežne objavujú.
„Dokedy nebudem mať dohodu, nebudem nič hovoriť. Ja som zvyknutý na to, že vychádzajú články, ideme to robiť, tamto robiť, ono robiť a máme na to reagovať, aby ste si to nejako vyskladali. Nebudem to robiť,“ vyhlásil Kamenický.
Plánované zavedenie QR platieb bude podľa neho veľkým posunom a prínosom pre predajcov aj ich zákazníkov. Skúšobnú prevádzku predbežne plánuje od novembra tohto roka do marca budúceho roka. Závisieť to však bude od technickej pripravenosti projektu.
Dátum súvisí s tým, že od októbra tohto roka by mali všetky banky povinne realizovať tzv. okamžité platby do niekoľkých sekúnd.
Predajcovia by mali podľa Kamenického QR platby poskytovať povinne, pre zákazníkov majú byť dobrovoľné, budú sa teda môcť rozhodnúť, akú formu platby chcú použiť.
Obchodníci vďaka tomu majú ušetriť na poplatkoch, ktoré platia kartovým spoločnostiam za platby kartou, zákazníci zase budú mať na výber ďalšiu možnosť platby. Pre štát by to malo znamenať ďalšie obmedzenie daňových únikov.
Ministerstvo financií priebežne pracuje aj na projekte e-faktúra, zdôraznil šéf rezortu.
„Ak by sa zaviedla e-faktúra, tak napríklad kontrolné výkazy dane z pridanej hodnoty (DPH) by mohli úplne zmiznúť, znížili by sme administratívnu záťaž pre podnikateľov a bola by viac elektronizovaná komunikácia medzi daňovým úradom a samotným podnikateľom,“ doplnil Kamenický.