BRATISLAVA. Slovensku sa stále nedarí odštartovať generálku našej najväčšej vodnej elektrárne. Ani po desiatich rokoch, kedy štát „slávnostne“ prevzal gabčíkovskú elektráreň späť do svojich rúk. Jeden z najväčších energetických projektov rieši už siedma vláda.
Naštartovaniu modernizácie Vodnej elektrárne Gabčíkovo zatiaľ nepomohlo ani to, že ho súčasná vláda povýšila na významnú strategickú investíciu.
Štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ktorý je investorom v spomínanom projekte, požiadal o vydanie osvedčenia o strategickej investícii. Vláda mu to odsúhlasila, a tak sa investičný projekt „Inovácia a modernizácia Vodnej elektrárne Gabčíkovo“ stal strategickou investíciou a jeho realizácia je tak vo verejnom záujme. Projekt za zhruba 360 miliónov eur by tak mal mať ľahšiu cestu k realizácii.
Tender vyhodnotili ako rizikový
Dnes sme už mali poznať výsledok v poradí asi už tretieho medzinárodného tendra na hlavného dodávateľa. Vodohospodárska výstavba však aj tento tender začiatkom tohto roka zrušila. Dôvodom zrušenia tendra mali byť „závažné riziká súvisiace s predmetom zákazky na technologickom zariadení, ktoré je súčasťou Vodnej elektrárne Gabčíkovo, ktoré mu v čase vyhlásenia verejného obstarávania neboli známe“.
Štátny podnik sa preto rozhodol pripraviť ďalší medzinárodný tender. Aktuálne sa na tom pracuje. „Aktuálne sa pripravujú nové podklady pre vyhlásenie verejného obstarávania,“ uviedla kancelária generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby. Kedy by mohlo byť medzinárodný tender znova vyhlásený nie je isté. „Vyhlásenie plánujeme v najbližšej dobe,“ konštatovali v štátnom podniku.
Nové vedenie Vodohospodárskej výstavby, dosadené po nástupe súčasnej vlády, začiatkom minulého roka nanovo vyhlásilo medzinárodný tender. Vyhlásenie verejného obstarávania oznamoval spolu s vtedy poverenou generálnou riaditeľkou štátneho podniku Janou Ježíkovou aj minister životného prostredia Tomáš Taraba.
Odhad sa navýšil na 3460 miliónov eur
Podľa ministra, obnova turbín vo Vodnej elektrárne Gabčíkovo je absolútnou prioritou. Vtedajšia šéfka štátneho podniku Jana Ježíková v januári minulého roka predpokladala, že medzinárodný tender by sa mohol vyhodnotiť do jedného roka. Štátny podnik predlžoval termín na prekladanie ponúk štyrikrát, tender sa však aj napriek tomu nepodarilo úspešne dokončiť.
Slovenský energetický nekonečný príbeh sa pritom z roka na rok predražuje. Minister Taraba pri nástupe do svojej funkcie, čiže pred zhruba rokom a pol, hovoril, že generálka gabčíkovskej elektrárne môže vyjsť na 200 miliónov eur. Horný odhad bol podľa ministra až 340 miliónov eur.
V ostatnom vyhlásenom medzinárodnom tendri bola nakoniec predpokladaná suma zákazky nastavená na úrovni 350 miliónov eur. V najaktuálnejšom vládnom materiáli sa hovorí o 360 miliónoch eur.
Pred desiatimi rokmi sa pritom počítalo na generálku gabčikovskej elektrárne so sumou zhruba 80 miliónov eur.
Desaťročná téma
Generálna oprava Vodnej elektrárne Gabčíkovo sa právom zaradila medzi slovenské energetické nekonečné príbehy. Pred desiatimi rokmi jednofarebná vláda Roberta Fica s veľkou slávou gabčíkovskú elektráreň „vytrhla z rúk“ Slovenským elektrárňam, ktoré si ju vtedy pod vedením talianskeho Enelu prenajímali na 30 rokov, stihli ju však prevádzkovať necelých desať.
Hlavným a v podstate jediným dôvodom „znárodnenia“ vodnej elektrárne v Gabčíkove bolo podľa slov vtedajšieho premiéra Fica a jeho ministra životného prostredia Petra Žigu, akútna potreba jej generálnej opravy.
Fico vtedy obvinil Enel, že generálnu opravu neplánuje, a preto sa musí do toho pustiť štát. Enel ako vtedajší majoritný 66-percentný akcionár Slovenských elektrární toto tvrdenie rázne odmietal, ale proti štátnej moci mu nepomohli žiadne argumenty.
Po jednofarebnej vláde Smeru na čele s Ficom prišla v roku 2016 tretia jeho vláda, ale tentokrát koaličná. Ani počas jej dvojročného vládnutia sa generálka Vodnej elektrárne Gabčíkovo nepodarila. Počas tretej Ficovej vlády mala nominantov v štátnom podniku koaličná strana Most-Híd. Vodohospodárskej výstavbe sa počas ich manažovania podarilo medzinárodný tender uzavrieť a vyhlásiť aj víťaza, konzorcium spoločností pod názvom Združenie Gabčíkovo.
Konzorcium chcelo za opravu vodnej elektrárne takmer 81 miliónov eur. Členmi konzorcia boli slovenské spoločnosti CEDIS (vedúci člen združenia) a HANT BA, česká firma Strojírny Brno a talianska Todini Construzioni Generali.
V roku 2018 prišla po známych udalostiach vláda Petra Pellegriniho, tá vo viac-menej rovnakom zložení dovládla do riadnych volieb v roku 2020.
Pellegriniho vláda však aj napriek ukončenému tendru nestihla začať s generálnou opravou Gabčíkova. V energetických kuloároch sa hovorilo, že prekážkou bola ďalšia koaličná strana SNS, ktorá mala iné predstavy o generálke v Gabčíkove.
Nasledovali vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Už za premiérovania Matoviča, noví nominanti vo Vodohospodárskej výstavbe, ktorých dosadil minister životného prostredia Ján Budaj, zrušili predchádzajúci medzinárodný tender. Ten mal totiž podľa nich viacero nedostatkov a pochybení.
Projekt akútnej generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo sa tak vrátil na začiatok. Nastavoval sa nový medzinárodný tender, a to aj počas vlády Eduarda Hegera a úradníckej vlády pod vedením premiéra Ľudovíta Ódora.
Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.
Vodná elektráreň Gabčíkovo vyrába elektrinu z obnoviteľného zdroja v objeme priemerne 2,2 terawatthodín elektriny ročne. Za rok tak vyrobí približne 8 % celkovej ročnej spotreby elektrickej energie Slovenska. Ide o najväčšiu vodnú elektráreň, ktorá okrem iného zabezpečuje podporné služby a prispieva k zvýšeniu kapacity vodnej stavby pri prepúšťaní zvýšených povodňových prietokov.