BRATISLAVA. Diskusia s europoslancami o Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), najmä o tzv. penziónovej výzve z roku 2015 na podporu vidieckej turistiky, bola konštruktívna.
Uviedol to v utorok minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč zo Smeru po stretnutí s poslancami z Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu.
„U nás na ministerstve došlo k veľmi konštruktívnej diskusii a spoločnému dialógu o situácii v Pôdohospodárskej platobnej agentúre aj na ministerstve pôdohospodárstva. Veľmi detailne sme si vysvetlili aktuálny stav a celý proces u spomínanej výzvy. Riešili sme aj rôzne iné otázky z pohľadu budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ako ju vnímame my a ako ju chceme nastaviť,“ spresnil agrominister.

„U tej penziónovej výzvy sme, myslím, detailne vysvetlili pánom poslancom výzvu z roku 2015, aká bola alokácia, koľko bolo žiadateľov, koľko bolo projektov, v koľkých prípadoch,“ poznamenal.

Priblížil, že PPA v danej výzve odstúpila od 47,5 percenta projektov. „Pri všetkých ostatných projektoch výzvy je Pôdohospodárska platobná agentúra maximálne súčinná a vykonáva kontroly vo všetkých živých projektoch,“ podčiarkol.
Dodal, že penziónová výzva bola odsúhlasená Európskou komisiou.
„V rokoch 2020 - 2023, čiže za predchádzajúcej vlády, ktorá teraz kričí z opozície, boli vykonané tri audity Európskej komisie, kde boli zahrnuté aj projekty z tejto výzvy. V roku 2020 bol vykonaný tzv. forenzný audit, kde predmetom bola aj spomínaná penziónová výzva,“ uzavrel Takáč.