BRATISLAVA. Podľa údajov Eurostatu za rok 2023 má Slovensko 487 osobných áut na tisíc obyvateľov, čo krajinu radí na 20. miesto spomedzi krajín EÚ-27.
Oproti roku 2004 sa tento ukazovateľ viac než zdvojnásobil, a to z 223 na 487 áut na tisíc obyvateľov.
Najviac osobných áut na obyvateľa je registrovaných v Taliansku, Luxembursku a Fínsku, najmenej v Lotyšsku, Rumunsku a Maďarsku.
Najvýraznejší relatívny nárast od roku 2004 zaznamenalo podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša Rumunsko, nasledované Slovenskom a Poľskom.
Tento vývoj podľa analytika úzko súvisí s rastom ekonomickej úrovne krajín strednej a východnej Európy, kde vlastníctvo auta dlhodobo symbolizovalo vyššiu životnú úroveň a nezávislosť.
Naopak, v západných a severských štátoch je auto čoraz menej vnímané ako symbol statusu a dôležitú úlohu zohrávajú ekologické aspekty, kvalita verejnej dopravy či život v mestách.
Zaujímavý vývoj možno podľa Kočiša očakávať aj v postojoch mladších generácií, ktoré v západných krajinách uprednostňujú udržateľnosť, flexibilitu a digitálne riešenia pred vlastníctvom auta.
Ak sa tento trend rozšíri aj do strednej a východnej Európy, môže podľa analytika prísť spomalenie rastu počtu áut na obyvateľa, najmä vo väčších mestách. To predstavuje výzvu pre európsky automobilový priemysel, ktorý čelí konkurencii najmä zo strany čínskych výrobcov elektrických áut.
„Pre Slovensko, ktoré v prepočte na obyvateľa vyrába najviac áut na svete, ide o kľúčovú výzvu,“ povedal Kočiš.
Regionálny pohľad na Slovensko odhaľuje rozdiely. Najviac si polepšili obyvatelia stredného Slovenska, kde počet áut na tisíc obyvateľov vzrástol od roku 2004 o 132 percent.
Najmenší nárast zaznamenal Bratislavský kraj s rastom o 83 percent, ktorý však už východiskovo patril k najvyšším. V roku 2023 dosiahol Bratislavský kraj priemer 668 áut na tisíc obyvateľov, čo zodpovedá celonárodnému priemeru Fínska.
Naopak, východné Slovensko zaostávalo s priemerom 405 áut na tisíc obyvateľov, čo je menej než priemer Rumunska, kde bolo 425 áut.