BRATISLAVA. Novelu zákona o podpore v čase skrátenej práce (kurzarbeit), ktorý v stredu schválila vláda, ministerstvo práce predkladá do Národnej rady (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní, pretože prípadné uvalenie amerických ciel by mohlo spôsobiť hospodárske škody na strane zamestnávateľov, ale malo by vplyv aj na samotnú zamestnanosť.
Uviedol to po rokovaní vlády minister práce Erik Tomáš z Hlasu s tým, že o prácu by mohlo prísť 20 000 ľudí.
„Túto novelu zákona predkladáme v skrátenom legislatívnom konaní z logických dôvodov, pretože Slovensku naozaj v prípade uvalenia amerických ciel by mohli hroziť hospodárske škody na strane zamestnávateľov. Malo by to vplyv aj na zamestnanosť ako takú, o prácu by mohlo prísť 20 000 ľudí, preto je potrebné byť na to pripravení,“ povedal Tomáš.
Doplnil, že novelou zákona sa chce rezort pripraviť na potenciálnu krízu, ktorú by mohli spôsobiť nepredvídateľné okolnosti nadnárodného charakteru, ako napríklad americké clá.
Tomáš priblížil, že novelou menia definíciu vonkajšieho faktora, ktorý môže mať vplyv na skrátenú prácu alebo na to, že bude v zamestnávaní prekážka na strane zamestnávateľa. Tento vonkajší faktor sa rozširuje o spomínané hospodársky nepredvídateľné okolnosti nadnárodného charakteru.
„Napríklad, keď pôjde k zníženiu exportu alebo zahraničného dopytu pre obchodnú vojnu, toto sú tie dôvody, tie neočakávané, ktoré môžu mať vplyv na prideľovanie vlastne práce ľuďom zo strany zamestnávateľa. V takomto prípade to budeme tiež považovať za prekážku na strane zamestnávateľa. A keďže nechceme, aby títo ľudia prišli o prácu, tak oni určitý čas zostanú doma, ale zamestnávateľ im bude preplácať 80 percent ich mzdy, z toho 60 percent preplatí štát,“ vysvetlil minister práce s tým, že opatrenie bude možné si uplatniť po dobu šesť mesiacov.