Koliba patrí dlhé desaťročia medzi lukratívne bratislavské lokality. Láka výhľadom aj dobrou dostupnosťou do centra, preto ju vyhľadávajú menší i väčší developeri. Niektoré plány však zostanú len na papieri.
Presvedčila sa o tom aj spoločnosť SPV JLOO1, ktorá chce v tejto mestskej štvrti stavať projekt s pracovným názvom Bytový dom Terasy pod Kolibou. Nateraz však neprešiel cez magistrát hlavného mesta.
Vo vychytenej lokalite
Na bratislavskom realitnom trhu sa snažia podnikať nielen veľkí a etablovaní hráči, ale aj menšie firmy, ktoré chcú využiť dopyt po bývaní. Dvojnásobne to platí v prípadoch, keď majú k dispozícii pozemky vo vyhľadávaných lokalitách.
To je aj prípad bytového domu Terasy pod Kolibou. V marci tohto roka sa na magistrát obrátila spoločnosť SPV JLOO1 a požiadala o vydanie záväzného stanoviska pre projekt na Tupého ulici.

Podľa podkladov chce objekt postaviť na svahovitom teréne a mal byť mať tri podzemné, tri nadzemné a jedno ustúpené podlažie. Investor pritom upozorňuje, že pre definovanie podlažia zvolil metodiku, ktorá „sa nezhoduje s príslušnými ustanoveniami“ územného plánu.
Na treťom a druhom podzemnom podlaží naplánoval 59 garážových stojísk. Ďalších deväť má vzniknúť v exteriéri.
Desiatky bytov
Od prvého podzemného podlažia nahor investor nakreslil byty. Celkovo by mal projekt priniesť 37 bytových jednotiek, z toho 22 dvojizbových, päť trojizbových, deväť štvorizbových a jeden päťizbový.
„Na severovýchodnej a juhozápadnej fasáde je z bytov na troch nadzemných podlažiach prístup na priebežné balkóny a k bytom na ustúpenom podlaží prislúchajú veľké terasy,“ píše sa v podkladoch.
Stavba má byť dopravne napojená na Tupého ulicu prostredníctvom navrhovanej miestnej cesty.
Magistrát Bratislavy po posúdení projektu dospel k záveru, že nie je v súlade s územným plánom. V rozhodnutí, ktoré podpísal hlavný architekt Bratislavy Juraj Šujan, sa konštatuje, že „prekračuje jeden z limitov využitia územia, a to počet nadzemných podlaží stavby“.
Územný plán podľa rozhodnutia magistrátu umožňuje v danej lokalite stavať len objekty, ktoré majú najviac tri nadzemné a jedno ustúpené podlažie. Developer však podľa neho predložil projekt, ktorý má päť nadzemných a jedno ustúpené podlažie, a tak ho bude musieť prepracovať.

Kto je investor
Jedinou majiteľkou spoločnosti SPV JLOO1, ktorá projekt bytového domu na Kolibe predložila, je právnička Izabela Fraňová. V obdobných prípadoch je možné, že právnik nie je vlastníkom firmy, ale že niekoho zastupuje.
V podkladoch nie je uvedené číslo parcely a INDEX v tejto lokalite nenašiel pozemky, ktoré by vlastnila SPV JLOO1.
Izabela Fraňová však figuruje aj vo firme Sport Arena Stupava. Predsedom jej predstavenstva je Roman Jankovič. Rovnaká osoba pôsobí v akciovke Alpha Rental, ktorá na Kolibe vlastní pozemky medzi ulicami Frankovská a Sliačska.