BERLÍN. Obmedzenia vývozu vzácnych zemín z Číny predstavujú vážne riziko pre nemecký automobilový priemysel a ak sa rýchlo nenájde riešenie, mohli by nastať oneskorenia a výpadky výroby, varovalo v utorok Združenie nemeckého automobilového priemyslu (VDA), informuje agentúra DPA.
Pomalé udeľovanie vývozných licencií, ako aj oneskorené colné odbavovanie vývozu s platnými licenciami spôsobuje výrobcom automobilov značné problémy, uviedla šéfka VDA Hildegard Müllerová.
„Hoci niektoré licencie už boli udelené, v súčasnosti to nestačí na zabezpečenie bezproblémovej výroby. Ak sa situácia rýchlo nezmení, nemožno už vylúčiť oneskorenia výroby a dokonca ani jej výpadky,“ varovala Müllerová.

V apríli Peking zaradil na zoznam kovov vzácnych zemín spadajúcich pod exportné obmedzenia sedem prvkov, konkrétne samárium, gadolínium, terbium, dysprózium, lutécium, skandium a ytrium.
Aj keď to bola odpoveď na americké clá, všetci vývozcovia musia žiadať o exportné licencie bez ohľadu na národnosť zahraničných zákazníkov.