Tvorcovi videohier Pixel Federation po pandémii v rokoch 2022 a 2023 prudko klesli tržby aj zisky. Z útlmu sa pozviechal minulý rok. Šéf firmy Daniel Duranka vo výročnej správe napísal, že po finančnej stránke sa im podarilo dostať do „finančného well-beingu“ (čiže finančnej pohody).
Momentálne v Pixeli pracujú na tom, ako zlepšiť aj pracovný well-being, a to prechodom na štvordňový pracovný týždeň. Uvažovali nad ním niekoľko rokov a teraz vraj nastal správny čas otestovať ho.
O štvordňovom pracovnom týždni sa v minulosti popísalo veľa článkov a vyšlo o ňom niekoľko štúdií. Niektoré firmy či dokonca krajiny využili tento experiment na propagáciu a po čase ho v tichosti ukončili.
Aj slovenský premiér Robert Fico vlani v januári na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose povedal, že Slovensko bude „vo veľmi krátkom čase“ patriť ku krajinám, ktoré zavedú štvordňový pracovný týždeň.
Na jeho bombastické vyhlásenie sa po pár dňoch, samozrejme, zabudlo. Paradoxne, na Slovensku nastal presný opak a Slováci pracujú ešte viac. Od minulého roka sa totiž chodí do práce aj 1. septembra (Deň ústavy) a tento rok sa zruší ako deň pracovného pokoja aj 17. november, teda Deň boja za slobodu a demokraciu.
Menej mítingov a čas bez vyrušovania
Duranka hovorí, že nápad na skrátenie pracovného týždňa vo firme skrsol prvýkrát zhruba pred ôsmimi rokmi, no nezrealizoval sa. „Teraz sme sa rozhodli do toho ísť, pretože veríme, že nám to môže pozitívne zmeniť životy, tak to chceme skúsiť,“ vysvetľuje.
O zmenách pracovných postupov sa radili s tromi zahraničnými firmami, ktorým to podľa neho funguje: „Nechcem ich menovať, ale dali nám nejaké tipy. V uplynulých týždňoch sme venovali zopár hodín aj externým konzultáciám, ale gro ide od nás zvnútra.“
Či bude štvordenný pracovný týždeň platiť pre všetkých zamestnancov, to podľa Duranku ukáže čas, ale taký je celkový zámer.
Firma vyhradila voľný deň na piatok a prvýkrát sa skrátený pracovný týždeň uplatní v praxi o mesiac. „Sme v prípravnej fáze. V auguste to budeme testovať a na konci roka vyhodnocovať. Myslíme to veľmi vážne. Ideálne chceme, aby sme takto fungovali navždy,“ tvrdí Duranka.
Pixel Federation je technologická firma, ktorá sa primárne spolieha na interné ľudské kapacity, a nie na externých dodávateľov, čo jej prechod na skrátený pracovný týždeň uľahčuje, pretože nikomu nemusí nič vysvetľovať.
Šéf firmy hovorí, že do experimentu idú so vzorcom 80-100-100.