BRATISLAVA. Zmeny v zákone o investičnej pomoci, rozvoj kapacít pre zhodnocovanie odpadov osobitne významných pre automobilový priemysel, podpora obstarávania nízkoemisných vozidiel či predĺženie termínu na uplatnenie superodpočtu. To sú niektoré z 15 úloh prijatých vládou na piatkovom mimoriadnom zasadnutí venovanom automobilovému priemyslu.
Kabinet zároveň schválil správu o aktuálnom stave automobilového priemyslu v Slovenskej republike a o súvisiacich opatreniach vlády.
Cieľom materiálu je poukázať na výzvy automobilového priemyslu Slovenskej republiky ako strategického odvetvia ekonomiky v kontexte súčasných kríz a globálnych zmien, uviedlo ministerstvo hospodárstva v predloženom materiáli.

Najhlbšia transformácia priemyslu
Výroba automobilov je na Slovensku kľúčovým hospodárskym odvetvím, ktoré zodpovedá za tvorbu približne 10 percent hrubého domáceho produktu (HDP), priamo zamestnáva približne 128-tisíc ľudí a celkovo generuje až 220-tisíc pracovných miest.
Približne 98 percent vyrobených vozidiel je exportovaných, čím sa automobilový priemysel zásadne podieľa na celkovom exporte podielom približne 44,3 percentami hrubej pridanej hodnoty.
Podľa prognóz Zväzu automobilového priemyslu sa očakáva opätovný nárast výroby za rok 2025 na úroveň 1,15 milióna vozidiel, po plnom rozbehu výroby závodu Volvo vo Valalikoch v roku 2027 možno predpokladať výrobu na úrovni 1,27 milióna vozidiel.
Vláda si uvedomuje, že automobilový priemysel prechádza najhlbšou transformáciou za celú svoju existenciu. Je odhodlaná zabezpečiť, že Slovensko bude počas tejto transformácie aj po nej miestom, kde bude automobilový priemysel nielen udržateľne pôsobiť, ale aj ďalej investovať a rozvíjať sa do budúcna, uviedol rezort hospodárstva.

Čo vláda navrhuje
Navrhované opatrenia sa zameriavajú najmä na podporu ďalších investícií do výroby automobilov a dekarbonizácie výroby, rozvoj zhodnocovania odpadov a obehového hospodárstva, prispôsobenie štruktúry vzdelávania potrebám trhu práce, odstránenie prekážok vývoja nových vozidiel vrátane asistovaných a autonómnych a na podporu stability v globálnych obchodných vzťahoch vrátane dostupnosti surovín.
Ministerka hospodárstva má tak schválenú úlohu v koordinácii s Európskou komisiou podporovať rokovania s vládou Čínskej ľudovej republiky o umožnení vývozu minerálov vzácnych zemín potrebných pre automobilový priemysel v Slovenskej republike.
Okrem už spomenutých úloh má napríklad minister dopravy do konca marca budúceho roka identifikovať vhodné lokality na vytvorenie testovacích zón alebo testovacích koridorov pre autonómne vozidlá na koridoroch európskeho významu a mestských uzloch a ustanoviť zoznam testovacích lokalít.
Do konca budúceho roka má zároveň predložiť na rokovanie vlády návrh zmien príslušných právnych predpisov, ktorými sa upravia podmienky testovacej prevádzky vozidla a systémov bez typového schválenia vrátane umožnenia ich evidencie a používania aj v zahraničí.
Naštartovanie konkurencieschopnosti
Zástupcovia automobilového priemyslu na Slovensku sú pripravení spolupracovať so štátom na príprave odborného materiálu, ktorého cieľom je pomôcť automobilkám a zlepšiť konkurencieschopnosť.
Diskusia by mala prebiehať minimálne na úrovni štátnych tajomníkov a začať by sa mala v auguste.
Uviedol to po rokovaní vlády, ktorého predmetom bola aj Správa o aktuálnom stave automobilového priemyslu v SR, prezident Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR Alexander Matušek.
V tejto súvislosti ocenil prísľub predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer).
„My potrebujeme naštartovať odborný dialóg a ja som veľmi rád, že aj pán premiér to prisľúbil. Doteraz sme počúvali len prísľuby, ale nie z jeho úst. Teraz to zaznelo priamo od pána premiéra, takže ja dúfam, že k tomu odbornému dialógu na úrovni štátnych tajomníkov príde. S ministerstvami, ktoré sú dotknuté, s témami, ktoré nás trápia. Takže z toho vznikne jeden odborný materiál. O tom odbornom materiáli potom vláda môže rozhodnúť,“ povedal Matušek.
Prezident ZAP zdôraznil potrebu zlepšenia konkurencieschopnosti Slovenska. Tá by mala byť aktuálne horšia nielen v porovnaní s krajinami V4, ale aj napríklad v porovnaní s Portugalskom a Španielskom, čo spôsobuje presmerovanie investícií preč zo Slovenska.
Čo našu krajinu podľa slov Matušeka momentálne najviac znevýhodňuje z hľadiska lákania investícií, je napríklad vysoké daňové zaťaženie spolu s transakčnou daňou, náklady na športové či rekreačné poukazy.
„My potrebujeme možno po tých rokoch, keď sme podporovali neproduktívne obyvateľstvo, trošku podporiť to produktívne,“ skonštatoval prezident ZAP. Pre investorov je potrebné vytvoriť lepšie podmienky, apeluje.
Čo ďalšie riešila vláda:
- Vláda schválila novelu zákona o finančnej kontrole a audite, ktorá prinesie zásadné zmeny v oblasti vnútorného kontrolného systému a výkonu finančných kontrol vo verejnej správe. Novela reaguje na potrebu zefektívniť a zjednodušiť model finančných kontrol, odstrániť duplicity a posilniť hospodárne a účelné nakladanie s verejnými financiami.
- Vládny kabinet tiež schválil návrh, ktorý pripravili ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s rezortom vnútra a Univerzitnou nemocnicou - Nemocnicou svätého Michala, na ktorého základe bude táto nemocnica zaradená medzi priamo určených prijímateľov financovania z Plánu obnovy. Projekt zahŕňa komplexnú rekonštrukciu lôžkovej časti Oddelenia dlhodobo chorých a zároveň vytvorenie nových kapacít v rámci Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v pracovisku nemocnice na Murgašovej ulici v Košiciach.
- Vláda schválila novelu zákona o cenných papieroch, ktorej hlavným cieľom je úplná transpozícia viacerých európskych smerníc do slovenského právneho poriadku. Novela reaguje na potrebu odstrániť identifikované prekážky rozvoja regulovaných trhov v EÚ, zatraktívniť verejné kapitálové trhy pre spoločnosti a uľahčiť malým a stredným podnikom prístup ku kapitálu.
- Vláda takisto schválila návrh zákona o ochrane spotrebiteľa pri finančných službách na diaľku, ktorého cieľom je reagovať na rýchly technologický vývoj v oblasti digitalizácie a posilniť ochranu spotrebiteľov v online prostredí. Nová právna úprava má zabezpečiť transparentné podmienky poskytovania finančných služieb na digitálnych trhoch a zaviesť jednotné pravidlá v rámci členských štátov EÚ.
- Vláda súhlasila s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenska a s vyslaním ozbrojených síl Slovenskej republiky na účel vojenských cvičení v 2. polroku 2025. Na Slovensku sa má v tomto období konať 34 medzinárodných vojenských cvičení.
- Vláda rozhodla o tom, že ministerstvo vnútra bude prijímateľom peňazí zo 17. komponentu plánu obnovy a odolnosti z investície, ktorá sa týka zabezpečenia informatickej infraštruktúry štátu. Materiál na rokovanie kabinetu predložilo ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.
- Vláda schválila zámer vypracovať Víziu a stratégiu rozvoja Slovenska do roku 2040 - Slovensko 2024. Tento dokument má určiť smerovanie krajiny na ďalších 15 rokov. Premiér Robert Fico (Smer) by podľa tohto materiálu mal do konca septembra predložiť na rokovanie vlády návrh východísk a postupu vypracovania dokumentu. Kedy by mohla byť vízia dokončená, zatiaľ nie je jasné.
- Zmeny v Dohovore energetickej charty by mali lepšie zohľadňovať súčasné environmentálne a klimatické ciele, ako sú napríklad napríklad zámery Parížskej dohody a Európskej zelenej dohody.
- V roku 2025 sa bezpečnostné prostredie SR v porovnaní s predchádzajúcim obdobím výrazne nezmenilo. Ovplyvňovali ho konflikty na Ukrajine a v Pásme Gazy, ale aj nárast kybernetických útokov a extrémizmu, ktorý sa šíril najmä v online priestore. Najväčšou bezpečnostnou výzvou pre celú krajinu zostala zmena klímy. Vyplýva to zo Správy o stave bezpečnosti, ktorú vzala na vedomie vláda.
- Spotreba základných potravín na Slovensku nie je ohrozená. Uviedlo to Ministerstvo financií SR v pravidelnej analýze cenového vývoja základných druhov potravín, ktorú vzala na vedomie na svojom piatkovom rokovaní vláda.
- Vláda vymenovala splnomocnenca vlády SR pre umelú inteligenciu. Stal sa ním súčasný štátny tajomník ministerstva investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie Radoslav Štefánek.