BRATISLAVA. Slovensko v oblasti odpadového hospodárstva zaostáva za západnými krajinami a čelí výzvam v plnení európskych cieľov.
Generálny sekretár Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták zdôrazňuje potrebu prijímať rozumné, efektívne a dlhodobo udržateľné opatrenia, ktoré vedú k skvalitneniu životného prostredia.
„Odpadové hospodárstvo vnímame ako civilizačnú výzvu. Priemysel sa usiluje o riešenie tohto problému, no narážame na prekážky v rámci povoľovacích konaní alebo v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Máme za to, že každý investor, ktorého investícia spĺňa legislatívne požiadavky, má právo na objektívny proces a posúdenie dopadov na životné prostredie. EIA ako proces nemá byť nástrojom brzdenia pokroku, ale má chrániť životné prostredie. Preto podporujeme prijímanie rozhodnutí na základe objektívnych faktov a odbornosti,“ uviedol Hošták.

Výkonný riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích upozornil, že väčšina respondentov v ich prieskume nesúhlasí s tým, že obrovské množstvo odpadu končí na skládkach.
„Tí ľudia, ktorí majú pocit, že je to správne, je to len pár percent. Sú to hlavne starší ľudia, čo pripisujeme systému a dopadu minulosti,“ skonštatoval Hřích. Za najsprávnejší spôsob nakladania s odpadom považujú ľudia zväčša moderné spôsoby.
Väčšina ľudí si myslí, že nelegálne skládky vznikajú pre ľahostajnosť ľudí, prípadne pre vysokú cenu za vývoz odpadu.
„Spoločnosť na Slovensku je rozdelená na dva tábory, pokiaľ ide o to, či veria, že sa dá vybudovať ekologické spaľovne a centrá na spracovanie odpadu," konštatoval Hřích.
Riaditeľ komunikácie Slovnaftu Anton Molnár upozornil, že Slovensko sa v oblasti zhodnocovania odpadu veľmi neposúva a zaostáva za západnými krajinami. Ak chceme dosiahnuť dekarbonizačné ciele v rámci EÚ, je potrebné podľa jeho slov zapojiť oveľa viac línií a nahrádzať fosílnu zložku, pozerať sa na odpad ako na hodnotovú komoditu k využitiu.
V rámci ich skupiny plánujú výstavbu modernejšej jednotky na spracovanie odpadu, ktorá bude dopĺňať jednotnú cirkulárnu ekonomiku.
„Západné krajiny majú moderné zariadenia už od sedemdesiatych rokov a stále im pribúdajú nové s modernejšou technológiou. Slovensko bude mať do roku 2035 problém, aby sa s novými nariadeniami a požiadavkami EÚ v rámci odpadov vysporiadalo,“ uzavrel Molnár.