BRATISLAVA. Koaličné strany oklamali voličov, keď im v minulosti sľubovali lacnejšie potraviny.
Vyhlásil to člen Výboru Národnej rady (NR) SR pre financie a rozpočet Štefan Kišš (PS) v reakcii na aktuálne údaje Štatistického úradu (ŠÚ) SR.
Medziročná inflácia na Slovensku podľa nich dosiahla v júni 4,3 %, čo je najviac za uplynulý rok a pol. O viac ako 4 % stúpli aj ceny potravín a nealkoholických nápojov.
Opozičný poslanec pripomenul, že vláda ešte koncom minulého roka sľubovala, že tieto ceny vďaka zníženej dani z pridanej hodnoty (DPH) neporastú.
„Vláda sa okrem základných potravín rozhodla znížiť DPH aj hotelom a reštauráciám. Výsledok? Zdraženie o takmer 10 %. Štát tak na daniach vybral menej, no toto opatrenie nielenže neprinieslo sľubované zlacnenie, ale ceny v tomto sektore rástli dokonca rýchlejšie ako celková inflácia,“ upozornil Kišš.

Spolu s rastúcim dlhom, zavedením transakčnej dane či odrádzaním investorov je podľa neho čoraz rýchlejšie zdražovanie ďalším dôkazom zlej práce ministra financií Ladislava Kamenického (Smer).
„Deficit mu rastie aj v čase, keď zavádza Ficovu drahotu a hovorí o konsolidácii. Zdražujú mu dokonca aj položky, na ktoré znižoval daň. Ďalší dôkaz o jeho neschopnosti už naozaj nepotrebujeme. Je čas, aby skončil,“ konštatoval opozičný poslanec.
Ministerstvo financií (MF) SR pred niekoľkými dňami upozornilo, že tvrdenia o dramatickom alebo rekordnom náraste cien potravín na Slovensku, ktoré zaznievajú najmä zo strany niektorých politikov, sa nezakladajú na pravde. Ich primárnym cieľom je zrejme iba vyvolávať negatívne nálady v spoločnosti.
„Podľa oficiálnych údajov Eurostatu je slovenská potravinová inflácia bez nápojov najnižšia od roku 2021. Od začiatku roka 2025 (január - máj) dosiahol priemer medziročného rastu cien potravín úroveň 2,2 %. Táto úroveň je dokonca nižšia ako za celý rok 2024 (2,5 %),“ vyčíslil rezort. Zároveň pripomenul, že najvyšší rast cien potravín bol v rokoch 2022 a 2023, kedy stúpli celkovo o rekordných 40,2 %.