Je to už päť rokov, čo Arca Capital vyhlásila neschopnosť splácať svoje záväzky (teda insolvenciu) a požiadala súdy o ochranu pre veriteľmi podľa špeciálnych zákonov, ktoré platili cez koronavírusovú pandémiu.
Veritelia Arcy vtedy ešte netušili, aké vysoké dlhy finančná skupina narobila. Napokon sa v Česku a na Slovensku vyšplhali takmer na jednu miliardu eur.
Napriek tomu sa Arce kombináciou právnych kľučiek, pomalých súdov a naivných veriteľov doteraz darilo vyhýbať konkurzu.
Ďalší pokus prišiel začiatkom júla. Mestský súd Bratislava III na návrh advokátskej kancelárie Fardous Partners, ktorá zastupuje 4,5 tisíca drobných veriteľov, rozhodol o začatí konkurzného konania voči spoločnosti Arca Capital Slovakia.
Rozhodnutie súdu ešte automaticky neznamená, že Arca skončí v konkurze. „Tento proces môže Arca stále zvrátiť uspokojením pohľadávok navrhovateľov,“ vysvetľuje právnik Fadi Fardous.
Krúpa verzus právny zástupca
Zásluhy za vyhlásenie konkurzného konania si privlastňuje aj kontroverzný podnikateľ Pavol Krúpa. Arcu kedysi zakladal, no potom ho z nej ostatní partneri vyhnali a Krúpa sa s nimi už roky sporí na súdoch ohľadom vzájomných pohľadávok.
„Konkurz bol iniciovaný mojou spoločnosťou RYG Investments na základe našich vlastných dôkazov,“ tvrdí Krúpa. Podľa neho odhalili a zdokumentovali systematické zneužitie reštrukturalizácie, ktorou Arca prechádzala, vedomé poškodzovanie práv veriteľov a kolaboráciu medzi správcom, právnym zástupcom Fardousom a dlžníkom.
Krúpa tvrdí, že konkurz Arcy je nevyhnutný, pretože ozdravný plán sa stal neúčinným voči stovkám veriteľov. Tí vlani podľa neho využili niekoľkodňové omeškanie splátky v rámci ozdravného plánu ACS, podali návrh na exekúciu, ktorá však dlhy nevyrovnala, a tak mali právo poslať firmu do konkurzu.
Fardous potvrdzuje, že návrh na konkurz podali veritelia, ktorí mali splatné a neuhradené pohľadávky. Podotýka však, že treba rozlišovať pohľadávky veriteľov vymáhané v exekučných konaniach a pohľadávky klientov, ktorí podali návrh na vyhlásenie konkurzu. Nemusia to byť tie isté osoby.
Proti Krúpovým vyjadreniam o účelovej nečinnosti sa Fardous ohradzuje: „Sú to fabulácie, ktoré z jeho strany považujeme za konanie v snahe poškodiť dobré meno našej advokátskej kancelárie a moju povesť.“
Podobne reaguje dozorný správca Arcy Tomáš Muroň z firmy Insolvency Group: „Uvedené tvrdenia sa absolútne nezakladajú na pravde. Sú čisto tendenčné, ničím nepodložené a osočujúce.“
Fakt je, že Krúpova firma RYG Investments od vlaňajška oslovuje Fardousových klientov a ponúka im odkúpenie ich pohľadávky voči Arce za sto percent hodnoty.

Predáva majetok
Ozdravný plán Arcy odklepli veritelia pred tromi rokmi. Firma im sľúbila, že im postupne splatí aspoň polovicu dlhov, čo je podmienka povolenia reštrukturalizácie na Slovensku. Dlhy naozaj splácala, hoci s častými meškaniami.
Podľa Fardousa môže Arca dosiahnuť zastavenie konkurzného konania tým, že uspokojí pohľadávky navrhovateľov.
Niektorí veritelia vidia v konkurze cestu, ako sa dostať k svojim peniazom skôr ako cez ozdravný plán. Problém prípadného konkurzu však je, že Arca toho už veľa nevlastní.
Najbonitnejší majetok rozobrali iní finanční žraloci ako J&T a Penta, spriaznení veritelia a banky, ktorí mali svoje pohľadávky zabezpečené. Drobným veriteľom tak ostanú len pomyselné omrvinky.
Krúpa dlhodobo opakuje, že manažéri Arcy vyvádzajú majetok firmy do daňových rajov a na spriaznených veriteľov. Arca to zasa opakovane popiera.
Krúpa spochybňuje napríklad vlaňajší predaj podielu spoločnosti Arca Automotive Holding v dcérskej firme AAH Plastik, ktorý bez verejnej súťaže získala spoločnosť TK Investments. Tá vznikla len v minulom roku a nemá žiadne tržby.
Krúpa tvrdí, že to bolo pre veriteľov nevýhodné. „Podľa dostupných informácií nebola kúpna cena uhradená a bola nižšia ako suma záväzkov Arca Automotive Holding,“ špekuluje.

Arca predáva podiely v svojich firmách, aby uspokojila nároky veriteľov. Vlani sa spoliehala na výťažky z konkurzov niektorých dcérskych firiem, ako Locus Plus či ACS Dúbravka, ktoré vlastnili pozemky v Bratislave. V dražbe ich získali firmy blízke finančnej skupine J&T.
Aj Fardous hovorí, že reštrukturalizačný plán počítal s odpredajom obchodných podielov dcérskych spoločnosti Arcy: „Špecifický spôsob predaja však plán neupravoval. Nakladanie s majetkom dlžníka počas dozornej správy je predmetom dohľadu dozorného správcu.“
Dozorný správca Muroň sa k problematike nechce vyjadrovať, odvoláva sa na to, že v zmysle zákona je povinný zachovávať mlčanlivosť.