Keď slovenská vláda v roku 2015 prevzala vodnú elektráreň Gabčíkovo od talianskej firmy Enel, premiér Robert Fico (Smer) sľuboval, že štát sa o ňu bude starať lepšie a na rozdiel od súkromného investora investuje do jej modernizácie.
Generálna oprava Gabčíkova, ktoré produkuje osem percent všetkej elektriny na Slovensku, bola naplánovaná na rok 2016 a mala stáť asi 80 miliónov eur. Doteraz sa tak nestalo, hoci Fico, respektíve Smer medzičasom dokopy sedem rokov viedli slovenskú vládu.
Minulý týždeň vyhlásil štátny podnik Vodohospodárska výstavba súťaž na modernizáciu Gabčíkova za 371 miliónov eur. Investície by mali smerovať najmä do turbín na výrobu elektriny, ktoré sú už po životnosti. Aj táto súťaž už mešká viac ako rok a pol.
Nadpis šedého boxu
- Prečo štát prevzal pred desiatimi rokmi vodnú elektráreň Gabčíkovo?
- Prečo sa súťaž na modernizáciu Gabčíkova začína až teraz?
- Kedy by sa mohla oprava turbín začať a dokončiť?
- Prečo sa popri plánovanej oprave Gabčíkova otvárajú aj rokovania s Maďarskom?
- Ako sa pri rokovaniach objavila požiadavka dodávky lacnej elektriny pre Maďarsko?
- Prečo sa Gabčíkovo postavilo, a Nagymaros nie?
- Prečo sa Československo súdilo s Maďarskom a ako to dopadlo?
- Prečo sa Slovensko doteraz s Maďarskom nedohodlo?
1. Prečo štát pred desiatimi rokmi prevzal vodnú elektráreň Gabčíkovo?
Ficova vláda vtedy vyčítala Enelu, ktorý sa k prevádzke Gabčíkova dostal po privatizácii Slovenských elektrární v roku 2006, že do vodnej elektrárne málo investuje.
Štát preto Talianom vypovedal zmluvu o prenájme elektrárne. Prebehol dokonca aj súdny spor. Krajský súd rozhodol, že Gabčíkovo patrí Slovenskej republike a Enel nemal právo ho prevádzkovať.
Vodnú elektráreň preto od marca 2015 prevádzkuje Gabčíkovo cez štátny podnik Vodohospodárska výstavba.

2. Prečo sa súťaž na modernizáciu Gabčíkova začína až teraz?
Pretože na ňu štát za uplynulú dekádu nenašiel peniaze a nedokázal ju obstarať. Po nástupe štvrtej Ficovej vlády sa opäť dostala na stôl. Ale už viac ako rok a pol nedokážu vodohospodári vysúťažiť firmu, ktorá by ju zabezpečila.
Vo februári 2025 zrušili tender na opravu vodnej elektrárne s odôvodnením, že zákazku treba rozšíriť o modernizáciu ďalšieho technologického zariadenia. Pôvodnú súťaž vyhlásili v januári 2024 a mala byť vyhodnotená už v apríli toho istého roka.
Vodohospodárska výstavba tiež dúfala, že nová súťaž prebehne rýchlejšie, lebo vláda zaradila Gabčíkovo medzi strategické investície.
Tender bol zjavne šitý horúcou ihlou, lebo k nemu prišlo veľa otázok, a preto sa naťahoval až doteraz. Vodohospodári však ako dôvod posunov uvádzali aj „umožnenie otvorenej a transparentnej súťaže“.
3. Kedy by sa mohla oprava turbín začať a dokončiť?
Súťaže na takýto veľký projekt trvajú mesiace, ak idú hladko bez námietok, čo sa deje zriedkavo. Vodohospodári na otázky o termínoch nereagovali.