RÍM. Akcionári americko-európskeho automobilového giganta Stellantis v piatok drvivou väčšinou hlasov schválili nového generálneho riaditeľa Antonia Filosu, ktorý minulý mesiac nahradil vo funkcii Carlosa Tavaresa.
Jeho nomináciu na mimoriadnom valnom zhromaždení podporili akcionári takmer jednomyseľne, keďže získal 99,2 % hlasov.
Pozícia generálneho riaditeľa bola prázdna od decembra, po odchode Tavaresa. Stellantis zatiaľ viedol predseda predstavenstva John Elkann.
Filosa sa svojej novej funkcie ujal 23. júna. Jeho úlohou bude zlepšiť výsledky skupiny, ktorá vznikla v roku 2021 fúziou výrobcu áut Fiat Chrysler a francúzskej automobilky PSA Peugeot Citroën a vlastní tiež značky Jeep, Lancia, Maserati a Alfa Romeo.
Filosa predtým viedol severoamerickú divíziu spoločnosti Stellantis a bude v tom pokračovať aj ako generálny riaditeľ. Tento región predstavuje väčšinu ziskov spoločnosti.
Elkann, dedič rodiny, ktorá založila Fiat, v piatok uviedol, že Filosa sa podieľa na úsilí o „konštruktívnu interakciu“ s vládou amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorá zaviedla clá vo výške 25 % na dovoz automobilov.