BRATISLAVA. Ministerka hospodárstva Denisa Saková je sklamaná zo situácie na Slovensku, ktorá vznikla po prijatí garancií Európskej komisie ponúknutých pre úplné sa odstrihávanie od ruských dodávok plynu. S počudovaním sleduje diskusiu, ktorá sa rozpútala v opozičnom a verejnom priestore v súvislosti s garanciami.
„Jednoznačne odmietam zavádzajúce tvrdenia, že sme nič nevyrokovali, že sme zbytočne naše záujmy podmieňovali prijatím, respektíve neprijatím 18. sankčného balíka. Opak je pravdou,“ zdôraznila ministerka Saková.
Rokovania s Európskou komisiou boli podľa nej mimoriadne zložité, a to nielen po technickej úrovni, ale aj po tej politickej.
„Viackrát som intenzívne rokovala so svojimi partnermi v Bruseli. A to aj preto, že žiadna iná európska krajina nie je tak výrazne zasiahnutá totálnou zmenou v energetickej politike EÚ, ktorá sa rozhodla odpojiť od dodávok ruských energií. A pre Slovensko to znamená zníženie zo 70-percentnej závislosti od ruského plynu na 0-percentnú,“ zdôraznila Saková.

Aké garancie Slovensko vyrokovalo
Podľa ministerky, Slovensko išlo pri rokovaniach na hranicu možného. „Som rada, že sme dosiahli hmatateľné výsledky. Možno sa niektorým doma i v zahraničí nepáčil náš nekompromisný postoj, ale výsledok dáva nádej, že po roku 2028 náš sociálny a ekonomický život neskolabuje zo dňa na deň,“ dodala Saková.
Európska komisia nám dala podľa Sakovej politické záruky, vďaka ktorým bude zmenšený negatívny dopad navrhovaného odstrihnutia sa od dovozu ruského plynu od začiatku roku 2028. Tieto garancie sa týkajú nielen známeho legislatívneho návrhu Komisie, ale aj širšieho sektoru energetiky.
„Čo sa týka rokovaní o legislatívnom návrhu, dostali sme od Komisie jasné záruky, že pri rokovaniach o návrhu budú zohľadnené legitímne slovenské národné záujmy takým spôsobom, aby bolo možné čo najdlhšie využívať dlhodobú zmluvu SPP na dodávku plynu z Ruska, a to najmenej do konca roku 2027. Napríklad realizovať dodatky spôsobom, ktorý nám v prípade priaznivého vývoja na trhu s plynom zaistí výhodnejšiu cenu plynu z Ruska,“ doplnila Saková.
Ako ďalej upozornila ministerka Saková, text nariadenia tiež obsahuje suspendačnú klauzulu, ktorá umožňuje pozastaviť uplatňovanie nariadenia v členskom štáte EÚ v prípade ohrozenia dodávok energie.
„Napríklad ak na nemecko-českom hraničnom tranzitnom bode bude v omeškaní projekt, ktorého cieľom je zvýšenie prenosovej kapacity plynu smer Česko, Slovensko. Omeškanie projektu by mohlo spôsobiť nedostatok plynu na Slovensku. Na základe garancií od Komisie spoločne preskúmame možnosť, aby mohla byť suspendačná klauzula aktivovaná aj v prípade zásadného zvýšenia cien plynu na trhoch, t. j. ak nastane cenová kríza na trhu s plynom,“ vysvetlila Saková.
Zásadná téma sú prepravné poplatky
Ministerka hovorí aj o akejsi revíznej klauzule, ktorú požaduje viacero členských štátov. „Ak geopolitická situácia umožní, tak by došlo k prehodnoteniu účelnosti respektíve neúčelnosti tohto nariadenia. A my by sme opäť mohli využívať našu robustnú plynárenskú infraštruktúru na tranzit plynu z východu na západ. A to aj od nášho priameho suseda Ukrajiny,“ spresnila Saková.
Komisia nám tiež podľa nej garantuje, že v prípade vyvolania potenciálneho právneho sporu alebo arbitráže s Gazpromom podporí Komisia Slovensko a poskytne svoje právne služby na pomoc našim právnikom.
„Žiadali sme aj vytvorenie istého garančného fondu pre prípadné prehraté spory za porušenie dlhodobých kontraktov, ktoré má v Európskej únii sedem štátov. Táto otázka zostala otvorená,“ dodala Saková.
Nad rámec legislatívy sa bude Komisia na slovenský podnet venovať otázke prepravných poplatkov pre ropu a plyn. Táto téma je podľa ministerky pre Slovensko mimoriadne dôležitá.
„Z krajiny na začiatku potrubia sa stávame krajinou na konci každého tranzitného potrubia. Týmto nám stúpnu tranzitné poplatky o 25 percent. Výsledkom spoločnej práce by mal byť koncept regulácie poplatkov za tranzit. Pre Slovensko by to znamenalo nižšie náklady na kúpu ropy a plynu,“ podotkla Saková.
Komisia vymenuje koordinátora
Takisto máme podľa nej od Európskej komisie prísľub, že budeme vedieť využiť eurofondy, ktoré nestihneme vyčerpať, na výdavky spojené s prispôsobením sa novej energetickej situácii. To nám umožní podporiť rôzne diverzifikačné projekty a ochranu slovenských domácností a priemyslu pred zvýšením cien za plyn.
„Európska komisia taktiež garantuje, že bude slovenské návrhy schém štátnej pomoci posudzovať v zrýchlenom režime, čo nám umožní rýchle doručenie pomoci slovenskému priemyslu,“ doplnila Saková.
Dôležitejšie ako samotné prísľuby je však ich realizácia.
„V tomto ohľade vítam prísľub Komisie, že vymenuje samostatného koordinátora, ktorý bude dohliadať na napĺňanie a realizáciu garancií a spoločného pracovného plánu, ktoré nám Komisia poskytla. Ja osobne plánujem ešte počas leta opätovne realizovať stretnutia s Európskou komisiou k jednotlivým otázkam,“ uzavrela Saková.