BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia SR predložilo do pripomienkového konania rozsiahlu novelu zákona o vodách, ktorá prináša zásadné zmeny v oblasti správy vôd, poplatkov, vlastníctva pozemkov pod vodnými tokmi, ako aj v ďalších súvisiacich právnych predpisoch.
Novela reaguje na aplikačné problémy, zosúlaďuje slovenskú legislatívu s európskymi štandardmi a implementuje opatrenia vyplývajúce z Koncepcie vodnej politiky do roku 2050.
Jednou z kľúčových zmien je zníženie limitných hodnôt pre spoplatňovanie odberov povrchových a podzemných vôd, okrem zavlažovania poľnohospodárskej pôdy, a vypúšťania odpadových vôd.
„Cieľom navrhovanej zmeny je spravodlivé a adresné spoplatňovanie vodohospodárskych služieb na základe princípu 'užívateľ a znečisťovateľ platí',“ uvádza rezort. Novela zavádza povinnosť merania odberov a vypúšťania vôd pre širší okruh subjektov, čo má zabezpečiť lepšiu evidenciu a kontrolu nakladania s vodami.
Pre odberateľov a producentov v rozmedzí 6 000 až 15 000 m? ročne vznikne nová povinnosť zabezpečiť a osadiť meracie zariadenie, čo predstavuje jednorazovú investíciu.
Novela rieši aj dlhodobý problém vlastníctva pozemkov pod vodnými tokmi. V katastri nehnuteľností často nie je Slovenský vodohospodársky podnik (SVP, š. p.) evidovaný ako správca, resp. Slovenská republika nie je zapísaná ako vlastník týchto pozemkov.
Novela zavádza dočasný právny režim užívania týchto pozemkov v prospech správcov vodných stavieb, kým nedôjde k definitívnemu majetkovoprávnemu vysporiadaniu. Ide o zákonné vecné bremeno, ktoré umožní štátu a jeho organizáciám užívať pozemky pod vodnými stavbami na účely prevádzky a údržby bez rizika vzniku nových nárokov z bezdôvodného obohatenia.
Novela rieši aj otázku kompenzácií za škody spôsobené chránenými živočíchmi, ako je bobor vodný a kormorán veľký, na vodných stavbách. Tieto škody budú po novom kompenzované zo štátneho rozpočtu, pričom zvýšené nároky budú kryté z príjmov z DPH z poplatkov za odbery vôd. Problém s výskytom kormorána veľkého na vodárenských nádržiach je podľa rezortu alarmujúci od roku 2019, keď začal hniezdiť na vodárenských nádržiach v dôsledku miernych zím.
S cieľom zabezpečiť efektívne odstraňovanie sedimentov sa zavádza pojem sediment a manažment sedimentov.
Novela precizuje povinnosti vlastníkov a správcov vodných stavieb, ktorí budú musieť systematicky odstraňovať sedimenty a prekážky vo vodných tokoch a nádržiach. Zmeny sa dotýkajú aj prevádzkovateľov prístavov, ktorí budú po novom zodpovední za odstraňovanie sedimentov v územnom obvode prístavov, pričom tieto náklady už nebude hradiť štát.
Súčasťou návrhu sú aj zmeny v zákone o verejných vodovodoch a kanalizáciách, zákone o ochrane prírody a krajiny, zákone o lesoch a zákone o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy.
Novela zavádza nové kompetencie pre orgány štátnej vodnej správy, napríklad vydávanie vyjadrení k zmene druhu pozemku, evidenciu malých čistiarní odpadových vôd a žúmp či kontrolu správnosti výkonu technicko-bezpečnostného dohľadu nad vodnými stavbami.
Novela bude mať vplyv na štátny rozpočet, najmä v oblasti kompenzácií škôd spôsobených chránenými živočíchmi a príjmov z poplatkov za odbery vôd. Pre podnikateľov znamená nové povinnosti v oblasti merania a evidencie, pričom priemerná hodnota meracieho zariadenia je zhruba 500 eur. Zmeny sa dotknú aj obcí, ktoré budú musieť viesť evidenciu žúmp a malých čistiarní odpadových vôd.
Ministerstvo očakáva, že novela prispeje k udržateľnému financovaniu vodného hospodárstva, vyššej kvalite vôd, efektívnejšiemu využívaniu vodných zdrojov a zníženiu nárokov na verejné financie. Zmeny majú zabezpečiť aj lepšiu ochranu pred povodňami, bezpečné plavebné podmienky a trvalo udržateľné využívanie vôd na Slovensku.