BRATISLAVA. Zatiaľ čo si Čína potichu a systematicky vybudovala absolútne dominantné postavenie v kľúčových sektoroch, ako sú zelené technológie, batérie, elektromobilita, ale aj tradičné priemyselné odvetvia ako oceľ, cement či chemikálie, Európska únia (EÚ) na tieto hrozby odpovedá sprísňovaním regulácií.
Uviedol v utorok Klub 500, ktorý upozornil na dramatickú stratu konkurencieschopnosti EÚ v porovnaní s globálnymi hráčmi.
Záťaž pre členské štáty a podniky
Klub podčiarkol, že namiesto toho, aby sa EÚ sústredila na posilnenie svojej konkurencieschopnosti, prišla s návrhom nového, historicky najvyššieho rozpočtu, ktorý ešte viac zvyšuje záťaž pre členské štáty a podniky.
Tento rozpočet má byť do veľkej miery financovaný z emisných kvót, nových environmentálnych daní, ale aj z navrhovaného zdanenia najväčších podnikov. To by malo v praxi znamenať ďalšiu penalizáciu firiem, ktoré ešte podľa slov odborníkov držia európsky priemysel nad vodou.
„Európa musí prestať podkopávať vlastný priemysel. Namiesto ďalších príspevkov do rozpočtu a nových regulácií potrebujeme investície do výroby, technológií a surovinovej bezpečnosti. Ak sa nič nezmení, čoskoro budeme len trhom pre ázijské produkty a pozorovateľom technologického pokroku,“ skonštatoval výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.
Centralizované míňanie namiesto konkurencieschopnosti
V čase, keď priemysel bojuje s rastúcimi nákladmi a odlevom investícií, prichádza EÚ podľa klubu s opatreniami, ktoré jeho situáciu ešte zhoršujú.
Výsledkom tak nie je posilnenie konkurencieschopnosti, ale centralizované míňanie a ďalšie oslabenie európskeho investičného prostredia.
Čína navyše predbehla Úniu aj v inováciách a technológiách, doplnili odborníci. Európa tak stráca nielen výrobnú základňu, ale aj schopnosť udávať technologický smer.
Klub 500 vyzýva európskych lídrov, aby si prestali „zatvárať oči pred realitou“. Bez silného a konkurencieschopného priemyslu nebude mať Európa ani zelenú budúcnosť, ani udržateľný sociálny systém.
Kľúčové komodity ako oceľ, hliník či kritické suroviny sú „krvný obeh ekonomiky“, pričom bez ich dostupnosti a konkurencieschopnosti neprežije žiadne odvetvie. Klub 500 opakovane upozorňuje, že bez systémových zmien sa Európa prepadne do „technologického a hospodárskeho tieňa“.