WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump v utorok prostredníctvom sociálnej siete Truth Social oznámil, že sa Spojené štáty dohodli na znení obchodnej dohody s Japonskom, ktorá zahŕňa 15-percentné clo uvalené na japonský tovar importovaný do USA.
Japonsko investuje do USA
„Práve sme uzavreli obrovskú dohodu s Japonskom, možno najväčšiu dohodu, aká kedy bola uzavretá,“ napísal Trump v príspevku na sociálnej sieti Truth Social.
„Japonsko na môj podnet investuje 550 miliárd dolárov do Spojených štátov, z ktoré získame 90 percent ziskov. Táto dohoda vytvorí stovky tisíc pracovných miest, niečo podobné tu ešte nikdy nebolo,“ dodal.
Americký líder taktiež napísal, že Japonsko okrem iného umožní lepší prístup na svoj trh pre amerických výrobcov áut, nákladných áut, ryže a niektorých poľnohospodárskych produktov.

Trump v príspevku nehovorí o zmiernení ciel na japonské automobily, ktoré v súčasnosti podliehajú 25-percentnému clu a tvoria viac ako štvrtinu všetkých exportov Japonska do Spojených štátov.
Biely dom bezprostredne nereagoval na žiadosť agentúry Reuters o ďalšie podrobnosti. Japonský premiér Šigeru Išiba však v stredu uviedol, že si pred oficiálnym vyjadrením musí najskôr preštudovať podrobnosti dohody.
„Čo sa týka výsledku rokovaní, nemôžem o ňom hovoriť, kým dôkladne nepreskúmame podrobnosti rokovaní a dohodu,“ vyhlásil. „Ako vláda si myslíme, že táto dohoda ochráni národné záujmy,“ dodal Išiba.
„Toto je pre Spojené štáty veľmi vzrušujúce obdobie a to najmä preto, lebo budeme naďalej udržiavať vynikajúce vzťahy s Japonskom,“ uzavrel Trump.
Dohoda s Filipínami
Trump neskôr oznámil, že dosiahol obchodnú dohodu aj s filipínskym prezidentom Ferdinandom Marcosom a odhalil niektoré podmienky dohody s Indonéziou.
Obe dohody počítajú s clami vo výške 19 % na tovar dovážaný do USA, zatiaľ čo vývoz amerického tovaru do oboch krajín nebude podliehať clám.
Trumpovo oznámenie o dohode s Filipínami prišlo po stretnutí s Marcosom v Bielom dome. Nie je však jasné, či obaja lídri niečo formálne podpísali. Podobne ako pri iných nedávnych oznámeniach bolo odhalených len málo podrobností.
Dohoda s Filipínami je Trumpovou piatou za tri mesiace, keďže obchodní partneri USA sa snažia vyjednať nižšie clá pred zavedením tzv. recipročných ciel 1. augusta. O dohode s Vietnamom, ktorú Trump oznámil začiatkom tohto mesiaca, doteraz nie sú známe žiadne podrobnosti. Predstavitelia administratívy nevysvetlili, prečo je to tak.
Trump a jeho administratíva sľúbili v apríli desiatky obchodných dohôd po tom, ako pozastavili recipročné clá, aby umožnili rokovania. V predchádzajúcich dňoch zmenili tón a zdôraznili, že Trump sa zameriava skôr na kvalitu dohôd ako na kvantitu.
Americký prezident pohrozil množstvom ciel, až do výšky 50 % pre obchodných partnerov, a 50-percentným clom na dovoz medi od 1. augusta.
Trump v apríli oznámil clo na tovar z Filipín minimálne 17 %. No začiatkom tohto mesiaca pohrozil clom vo výške 20 % na dovoz z Filipín od 1. augusta.
USA v minulom roku doviezli z Filipín tovar za 14 miliárd USD (11,97 miliardy eur) a vyviezli tovar v hodnote 9 miliárd USD.
Pred bilaterálnym stretnutím filipínsky minister financií Ralph Recto povedal, že krajina je otvorená zníženiu ciel na vybraný americký tovar na nulu, aby presvedčila Trumpa, nech zníži recipročné clá USA. Recto neprezradil, ktoré produkty by mohli byť súčasťou ústupkov.
Trump minulý týždeň oznámil podobnú dohodu s Indonéziou. V utorok boli v spoločnom vyhlásení USA a Indonézie zverejnené podrobnosti.
Trump a predstavitelia administratívy zdôraznili necolné obchodné bariéry, ktoré Indonézia súhlasila upraviť.
Patria medzi ne zrušenie daní z príjmov z digitálnych služieb, ako je reklama na streamovacích a sociálnych sieťach, a „požiadavky na kontrolu alebo overovanie amerického tovaru pred odoslaním“, čo je obzvlášť zaťažujúce pri vývoze poľnohospodárskych produktov.
Indonézia okrem toho súhlasila s prijatím amerických bezpečnostných noriem pre motorové vozidlá a odstránením vývozných obmedzení na kritické nerasty.
Indonézii hrozilo recipročné clo vo výške 32 %. Táto krajina je podľa údajov amerického ministerstva obchodu z minulého roka 23. najväčším obchodným partnerom USA. Spojené štáty odtiaľ v roku 2024 doviezli tovar v hodnote 28 miliárd USD a vyviezli tovar v hodnote 10 miliárd USD.