Minulý víkend ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas) opäť zopakovala, že jej rezort pracuje na adresnej pomoci s cenami energií pre domácnosti, a pridala aj zmienku o pomoci firmám.
Opäť však neuviedla ďalšie podrobnosti, ako bude finančná pomoc vyzerať a kto ju bude poberať. Na stole sú podľa nej viaceré varianty.
Novinkou je, že Slovensko bude pravdepodobne môcť podľa ministerky využiť nevyčerpané peniaze z eurofondov na zaplatenie vysokých cien plynu pre domácnosti a firmy. Špekuluje sa, že by malo ísť až o miliardu eur.
Hoci eurofondy šli na energopomoc aj v minulosti, teraz je situácia iná, keďže ceny plynu aj elektriny už nie sú také extrémne.
„ Peniaze prejeme, respektíve spálime v kotloch. Pritom by mohli ísť na podporu úspor napríklad cez program Zelená domácnostiam,“ myslí si exminister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati).
V článku sa dočítate:
- Čo sa už pri energo pomoci urobilo?
- Podľa akého kľúča sa budú dotovať domácnosti aj firmy?
- Je bežné, že ani v polovici leta ešte nie sú jasné detaily energo pomoci?
- Prečo by sa mali na dotovanie domácnosti použiť eurofondy a dialo sa tak aj v minulosti?
- Prečo by štát mal pomáhať s energiami aj firmám?
- Ako inak by sa dali regulovať ceny energií pre ľudí a firmy?
1. Čo sa už pri energopomoci urobilo?
V apríli parlament prijal zákon o poskytovaní údajov na účel adresnej energopomoci. Údaje o domácnostiach - o ich príjmoch, ale aj výdavkov na energie či vodu - by mali štátu pomôcť v rozhodovaní, kto trpí takzvanou energetickou chudobou.
Politici vládnych strán opakujú, že sa už nebudú plošne dotovať všetky domácnosti, a to najmä nie bohatých ľudí, ktorí si elektrinou vykurujú bazény či skleníky. Kto je bohatý alebo kto trpí energetickou chudobou, však doteraz neurčili.
„ Hoci znenie zákona spomína energetickú chudobu, tento pojem nijako nedefinuje a rovnako tam nie je nijako vymedzený nárok na čerpanie podpory. O tom, sa iba špekuluje,“ pripomína analytik Radovan Potočár.
2. Podľa akého kľúča sa budú dotovať domácnosti a prípadne aj firmy?
Podľa Sakovej o tom budú počas prázdnin rokovať s premiérom Robertom Ficom, ako aj ministrami práce a financií.
„ Povieme si, kto je a kto nie je chudobný, kto potrebuje a nepotrebuje pomoc, pretože ľudia, ktorí ju nepotrebujú, budú z tejto energopomoci automaticky vylúčení,“ uviedla Saková v TA3.
Ako naznačila, posudzovať sa by sa mohol najmä príjem domácností, a nie ich spotreba energie.
„Je človek, ktorý zarába nad 1600 eur v hrubom už nadštandardne zarábajúci, na ktorého sa už nemá vzťahovať nejaká pomoc? Pracujeme na tom, ale ešte sme ďaleko od toho, aby sme povedali, ako to bude vyzerať,“ povedal v apríli Fico.
Predsedníčka Združenia dodávateľov energií Jana Ambrošová hovorí, že energopomoc sa môže týkať státisícov najzraniteľnejších odberateľov, a preto by sa mala pripravovať dôsledne, a nie na poslednú chvíľu a bez odbornej diskusie: „Obávame sa, aby to nespôsobilo chaos a nespokojnosť odberateľov.“