BRATISLAVA. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) kritizuje vládu za nečinnosť v oblasti rastúcich cien potravín.
Podľa údajov Štatistického úradu SR sa v máji medziročne zdraželi viaceré základné potraviny, napríklad cena chleba stúpla o 1,2 percenta, syra Eidam o 8,6 percenta a masla až o 24 percent.
"Ľudia si tak stále viac siahajú hlbšie do peňaženky," upozorňuje KDH.
Ešte výraznejší nárast cien zaznamenali potraviny so sadzbou DPH 19 alebo 23 percent. Cena minerálok vzrástla o 6,1 percenta, slepačích vajec až o 29,9 percenta.
Osobitne prudko zdraželi osladené nápoje, kde štát zaviedol nové dane z cukru – malinovky na ovocnom základe zdraželi o 26,6 percenta, na colovom základe až o 44,6 percenta.
Celkovo ceny potravín a nealkoholických nápojov v júni medziročne vzrástli o 4,2 percenta, čo je podľa Štatistického úradu najsilnejšie zdražovanie od januára tohto roka.
"Poskočenie cien v júni už môže súvisieť s novou daňou z finančných transakcií, ktorú štát uvalil na podnikateľov od apríla. V KDH sme varovali, že ťarchu tejto dane ponesú napokon obyčajní ľudia, pretože tá sa prenesie do cien tovarov a služieb," uvádza hnutie.
Opačný výsledok
Poslanec a ekonomický expert KDH Jozef Hajko pripomína: „Napriek tomu, že predseda vlády Robert Fico v pamätnom videu z januára 2024 vyhlásil boj vysokým cenám potravín, výsledky sú opačné. Z potravín, ktoré mal pre divákov na stole, odvtedy zlacneli len rožky a maslo, čo sa dá vysvetliť aj nižšou 5-percentnou sadzbou DPH, naopak výrazne hore išla cena vajec a syru Eidam – ten je od vlaňajšej Ficovej porady drahší o takmer 6 percent. Hoci sa ministerstvo financií snaží svojimi vyhláseniami ľuďom vsugerovať, že potravinová inflácia je rekordne nízka a opoziční politici iba strašia, nielen štatistické merania, z ktorých vychádzame, ale aj skúsenosti ľudí v obchodoch potvrdzujú, že ceny idú napriek zníženiu DPH pri základných potravinách nahor. A môže za to politika vlády, ktorá namiesto toho, aby šetrila na sebe, uvaľuje bremeno konsolidácie verejných financií na obyčajných ľudí.“
Šermovanie daňami namiesto riešení
KDH tiež upozorňuje, že vláda nezvláda konsolidáciu verejných financií a nedokáže efektívne vyberať dane. "Hoci pri väčšine tovarov a služieb poskočila sadzba DPH z 20 na 23 percent, posledné odhady samotného ministerstva financií hovoria o koncoročnom výbere dane okolo pol miliardy eur nižšom, ako predpokladalo pri vlaňajšom schvaľovaní štátneho rozpočtu."
Hajko dodáva: „Neschopná vláda v tejto oblasti nič zásadné nespravila, zmohla sa len na šermovanie s rozličnými sadzbami dane z pridanej hodnoty. Nedávno otvorený populistický internetový porovnávač cien ľuďom neprinesie lacnejšie potraviny, má len odkloniť ich pozornosť od vlády a zalepiť im oči, že hore na nich myslia.“
Domácnosti míňajú na potraviny pätinu príjmov
KDH vyzýva vládu, aby v čase konsolidácie, ktorá dopadá na občanov, venovala zvýšenú pozornosť cenám potravín.
"Domácnosti dávajú na potraviny a nealkoholické nápoje v priemere 21 percent svojich výdavkov. Rastúce ceny zhoršujú život hlavne občanom s nižšími príjmami a odkázanosťou, kde je podiel výdavkov domácností na potraviny ešte vyšší. Vládne strany označujú samy seba za sociálnodemokratické, ale vôbec podľa toho nekonajú," uzatvára KDH.