BRATISLAVA. Priemerne 1 835 kybernetických útokov týždenne smerovalo na jednu organizáciu na Slovensku v prvom polroku, čo je viac ako dvojnásobok oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
Vyplýva to z Threat Intelligence Report kyberbezpečnostnej spoločnosti Check Point.
Najčastejším cieľom kybernetických útokov bol v prvom polroku výrobný sektor s 958 útokmi týždenne, nasledovala verejná správa a obrana s 940 útokmi týždenne.
Po prvýkrát sa medzi najčastejšie ciele dostal aj konzultačný segment, čo signalizuje podľa vyjadrení spoločnosti rastúci záujem útočníkov o služby spracúvajúce firemné dáta a dôverné informácie.
Európsky región zaznamenal najvyšší medziročný nárast kyberútokov na jednu organizáciu, až 22 percent.
„Podrobné štatistiky a analýzu hrozieb umožňuje aj fakt, že kyberbezpečnostné riešenia a AI analytika sa čoraz častejšie uplatňujú v organizáciách všetkých veľkostí a segmentov,“ uviedol Tomáš Valenta zo spoločnosti Check Point Software Technologies.
Najväčší podiel detekovaných incidentov na Slovensku predstavovali botnetové útoky zamerané na vyradenie systémov z prevádzky. Ransomvérové útoky, hoci tvorili menší podiel, ostávajú vysoko rizikovou hrozbou a môžu paralyzovať chod podnikov aj verejných inštitúcií.
Až 73 percent škodlivých súborov bolo doručených prostredníctvom e-mailu, najčastejšie vo formáte .exe, pričom deväť percent tvorili bežné formáty .docx a .xls.
Najrozšírenejším škodlivým softvérom je Androxgh0st, ktorý vytvára botnety, kradne prihlasovacie údaje a šíri sa v cloudových prostrediach.
Správa Threat Intelligence Report je založená na dátach platformy ThreatCloud Intelligence, ktorá denne analyzuje vyše 86 miliárd transakcií z viac ako 100-tisíc bezpečnostných brán vo viac než 150 krajinách, vrátane dát z honeypotov, sandboxov, partnerských sietí a monitoringu dark webu.