BRATISLAVA 29. augusta (SITA) – Od septembra sa začne na Slovensku uplatňovať nový zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele. Zákon upravuje sociálnoprávnu ochranu detí a sociálnu kuratelu na predchádzanie vzniku krízových situácií v rodine, ako aj ochranu práv a právom chránených záujmov detí. Definuje tiež výkon opatrovníctva a poručníctva a sprostredkovanie pestúnskej starostlivosti alebo osvojenia.
Medzi opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí zákon zaraďuje okrem iného príspevky na podporu úpravy rodinných pomerov dieťaťa, a to príspevky na dopravu a stravu. Dieťaťu v detskom domove by sa malo poskytovať vreckové a vecné dary. Zákon zavádza aj resocializačný príspevok. Ide o príspevok pre osoby po prepustení z výkonu trestu odňatia slobody alebo výkonu väzby, ak trvala najmenej 30 dní.
Výrazné zmeny v porovnaní so súčasnou právnou úpravou spočívajú najmä v úprave povinnosti ponúknuť psychologickú pomoc dieťaťu, ktorého rodičia sa rozvádzajú a v rozšírení možností pomoci nielen ohrozeným deťom, ale aj rodinám a plnoletým fyzickým osobám. Opatrenia sociálnoprávnej ochrany môžu vykonávať orgány štátnej správy, obce, vyššie územné celky ako aj neštátne subjekty. Neštátne subjekty však musia prejsť procesom akreditácie.