Praha 11. februára (TASR) - Ak ide dnes zákazník v Česku do obchodu s potravinami s priemerným mesačným platom, odnesie si odtiaľ viac tovaru ako pred 10 rokmi.
Pokiaľ by pivár investoval celú výplatu do svojej vášne, mohol si za ňu v roku 1990 kúpiť na deň 42 fľašiek piva. Dnes by ich mal o 20 viac.
To, že sa dnes dá kúpiť za mesačnú výplatu viacej jedla ako pred 10 rokmi, však neznamená, že by mu ostávalo napríklad viacej peňazí na koníčky. "Na potraviny ide dnes z výdavkov menej peňazí ako skôr. Ich podiel klesal, a naopak, zase prudko rástli výdavky na bývanie," hovorí Jaroslava Veselá z Českého štatistického úradu.
Za rovnaký kôš potravín dnes človek vydá v obchode kvôli vyšším cenám zhruba dvojnásobok až trojnásobok toho, čo pred 10 rokmi. Chleba už nie je v priemere za 6 Kč, ale za 14, mlieko je o viac ako 8 Kč drahšie a za cigarety, hoci jedny z najlacnejších, musí dať fajčiar viac ako dvojnásobok.
"Staré zlaté časy," dalo by sa povedať. Pred rokom 1990 boli ceny potravín dotované, a po opustení centrálneho plánovaného systému išli preto ceny pomerne rýchlo hore. Potom sa však ich rast ustálil a dnes sa riadi cenami na zahraničných trhoch, úrodou či neúrodou a dopytom ľudí.
Posledných 10 rokov neprinieslo iba začiatočný vzostup cien, ale aj rozšírenie ponuky, ktoré sa do nich premietli. Zatiaľ čo skôr bol v obchode na pulte spravidla jeden druh čaju, mlieka, kávy či čokolády, dnes ide o desiatky značiek, ktoré sa veľa ráz práve cenou veľmi líšia.
Ilustratívny príklad sa dá nájsť u kávy. Pred 10 rokmi sa predávala predovšetkým zrnková. Desaťgramový balíček bolo možné získať za 22 Kč. Dnes sa dá kúpiť za polovičnú cenu. Na prvý pohľad paradoxný jav, pretože žiaden prepad kávy na svetových trhoch sa nekonal. Vysvetlenie je jednoduché: ľudia si postupne omnoho viac obľúbili mletú či instantnú kávu a zrnká si dnes kupujú iba milovníci starých časov či majitelia kávových mlynčekov. Dnes sa tak dá kúpiť mletá káva za rovnakú cenu ako pred 10 rokmi zrnková.
Okrem kávy sa zmenili spotrebné zvyky aj u celého radu ďalších potravín, z ktorých niektoré sa premietli aj do ich cien. "Napríklad veľmi výrazne klesla spotreba hovädzieho mäsa," hovorí J. Veselá. Hovädzie totiž bolo výrazne drahšie ako kuracie mäso a tiež nemalo takú priaznivú nálepku zdravej výživy. Objavenie choroby šialených kráv zhruba pred dvoma rokmi potom definitívne urobilo za zvýšením jeho obľuby bodku.
Pomerne málo, ani nie o polovicu, v obchodoch zdraželo maslo. "Jeho spotreba za posledných 10 rokov výrazne klesla, zhruba na jednu tretinu," hovorí J. Veselá. Nie že by snáď ľudia pri raňajkách šetrili a jedli suchý chlieb, ale nahradili maslo inými výrobkami v podobe nespočetných margarínov a rôznych druhov rastlinných tukov. Obdobným príkladom je aj cukor. Aj jeho spotreba poklesla, ale naopak, zvýšil sa záujem o jeho hotové cukrárske výrobky.
Omnoho viac dnes ľudia utrácajú za nealkoholické nápoje. Na odbyt idú balíky desiatok druhov malinoviek a vôd, znova v dôsledku veľkého rozšírenia ich ponuky, masívnej reklamy a mediálne posilňovaných obáv z pitia obyčajnej vody z vodovodu.
Informuje český denník Mladá fronta Dnes.
(1 CZK = 1,333 SKK)
* bam zll