BRATISLAVA 22. septembra (SITA) - Alternatívou k domácim realitným investíciám môže pre Slovákov zatiaľ netypická záležitosť, a to kúpa realít v zahraničí. Podľa predstaviteľov firmy Mediterránea Real Estate Investments sa pritom napríklad priemerný ročný rast cien v určitých lokalitách Španielska pohybuje medzi 10 až 20 %, v atraktívnych lokalitách Chorvátska to môže byť až 30 %. “Každá krajina má však svoje špecifické podmienky. Pri kúpe alebo predaji nehnuteľností v Španielsku daň z pridanej hodnoty spolu s ostatnými poplatkami predstavuje približne 10 % z kúpnej ceny. V Chorvátsku zasa investor môže kúpiť nehnuteľnosť len ako právnická osoba,“ uviedla konateľka firmy Lucie Pilipová.
Dôležitým aspektom takejto investície je podľa Pilipovej fakt, že v krajinách EÚ, ale aj na americkej Floride je možné získať na kúpu hypotekárny úver. V Španielsku môže jeho výška podľa typu kupovanej nehnuteľnosti niekedy dosiahnuť až 80 %, úrokové sadzby sa pohybujú okolo 3 až 4 %. V Chorvátsku, kde podľa odhadov porastú ceny realít veľmi rýchlo, je zasa napríklad možné investovať okrem apartmánov alebo domov aj do pozemkov alebo do kúpy menšieho ostrova. V oboch krajinách je pritom záujem aj o prenájom nehnuteľností, čo môže výnos investície zatraktívniť.
Konateľka investičnej a poradenskej formy Mediterránea pritom tvrdí, že zahraničné realitné investície nie sú cenovo nedostupné. Menšie apartmány aj niektoré staré kamenné domy, ktoré si však vyžadujú rekonštrukciu, možno v Chorvátsku získať už od 40 až 50 tis. eur. V Španielsku sú ceny samozrejme vyššie a začínajú na sume zhruba 100 tis. eur. Za výhodu považuje atraktivitu vybraných lokalít, ktoré sa nachádzajú napríklad v blízkosti golfových ihrísk alebo miest vhodných na
Zdanlivá dostupnosť zahraničných realít len pre výnimočne solventných klientov nie je vzhľadom na možnosť získať hypotéku úplne pravdivá ani v prípade americkej Floridy. “Na začiatku potrebujete približne 20 až 30 % celkovej sumy,“ tvrdí Laszlo Kovacs z firmy Florida Investment Marketing. Bariéru tvorenú vízovou povinnosťou síce nemožno podľa neho kúpu nehnuteľností automaticky prekonať, zmluva o takejto investícii však môže zvýšiť šance žiadateľa o víza. Tak, ako ostatné krajiny, je možné sa chopiť kúpy nehnuteľnosti na Floride len ako investičnej príležitosti. “Polovica mojich maďarských klientov v USA nikdy nebola,“ skonštatoval realitný maklér Kovacs. Objem investovanej sumy na Floride sa pritom podľa neho začína na hranici 150 až 200 tis.
(1 EUR = 38,449 SKK)
(1 USD = 31,458 SKK)