Liptovský Mikuláš 23. augusta (TASR) - Spoločnosti Tatra Development Group (TDG), a. s., sa podarilo výhodne predať jej majetok Aquapark Tatralandia pri Liptovskom Mikuláši akciovej spoločnosti DS Martin. Kúpna cena je dostatočne vysoká na vyrovnanie všetkých záväzkov TDG, informovala TASR predsedníčka predstavenstva spoločnosti TDG Martina Krajčiová.
"Snahou TDG je zachovanie a rozvoj projektu Aquaparku Tatralandia, udržanie pracovných miest a turistickej atrakcie medzinárodného významu s prínosom pre všetkých Liptákov," uviedol podpredseda predstavenstva TDG Ján Gemzický. "Spoločne so záložným veriteľom LAR, a. s., ktorý investoval stovky miliónov korún, bol nájdený investor, ktorý má záujem o ďalší rozmach aquaparku a súhlasil s kúpnou cenou, ktorá umožní v krátkom čase vyrovnať všetky záväzky TDG, ktoré sa stali predčasne splatné hlavne z dôvodu neoprávneného podania návrhu na konkurz," konštatoval Gemzický.
V prípade konkurzu TDG by splácanie záväzkov bolo možné len asi za 2 až 5 rokov a pri zastavení prevádzky aquaparku by väčšina veriteľov nebola uspokojená vôbec, povedal Gemzický. Podľa jeho slov považujú za veľký úspech, že aj napriek kampani proti majoritnému vlastníkovi - Prvá liptovská a. s. (vlastní 64 % akcií v TDG) - sa podarilo získať tohto investora. Predstaviť ho chceli na valnom zhromaždení 12. septembra, ktoré sa nakoniec uskutočnilo bez účasti mesta Liptovský Mikuláš (patrí mu 9,9 % akcií TDG).
Podľa primátora mesta Liptovský Mikuláš Alexandra Slafkovského je predaj majetku TDG v rozpore so stanovami spoločnosti. "Udialo sa to bez súhlasu valného zhromaždenia, ba dokonca bez vedomia menšinových akcionárov," tvrdí.
Kúpna cena za predaj TDG má byť podľa Slafkovského započítaná alebo vyexekuovaná zo spoločnosti cez stámiliónové fiktívne pohľadávky, vyplývajúce zo zmluvných pokút, "napodpisovaných" bezdôvodne Gemzickým a Krajčiovou ešte v júli a auguste tohto roka. Slafkovský sa nazdáva, že predaj preto neznamená skutočné splatenie v podobe finančných prostriedkov, ale len uznanie vymyslených a pochybných pohľadávok, vrátane fiktívnych stámiliónových súm penále. Navyše, na základe uvedených fiktívnych zmluvných pokút, podpísaných Gemzickým a Krajčiovou, sa už podarilo neoprávnene vytiahnuť z Tatralandie v rôznych exekúciách vyše 25 miliónov Sk, ktoré patrili spoločnosti TDG, podotkol Slafkovský. "Takto realizovaný predaj iba potvrdil naše obavy, že zo strany väčšinového akcionára existovala snaha vytunelovať majetok Tatralandie," povedal Slafkovský.