Banská Bystrica 22.marca (TASR) - Vznik troch spoločných podnikov je konkrétnym výsledkom projektu CEEPO (Central and Eastern Europe Partnership Opportunities) amerického ministerstva obchodu, ktorý sa na Slovensku realizuje 10 rokov prostredníctvom Obchodného oddelenia Veľvyslanectva USA v Bratislave. Za posledné vyše 4 roky sa do bezplatného programu "partnerských možností" pre malé a stredné výrobné podniky zapojilo asi 350 slovenských firiem. Svoj záujem o spoluprácu s americkými partnermi v oblasti investovania, vytvárania spoločných podnikov a transferu technológií, know-how a licencií prezentovali približne 12 000 firmám v USA. Na dnešnej prezentácii aktivít Obchodného oddelenia Veľvyslanectva USA v Banskej Bystrici to konštatoval jeho obchodný špecialista Pavol Matušek.
Podľa jeho slov Američania chcú investovať na celom území Slovenska, nie len v Bratislave a jej blízkom okolí. Napríklad istá americká firma prejavila minulý týždeň záujem o lyžiarske strediská v SR. P. Matušek pripomenul, že do CEEPO nemožno zaradiť ponuky slovenských spoločností na export tovarov do USA. Cieľom uvedeného programu je vyberať vhodné subjekty zo SR pre spoluprácu s americkými partnermi, najmä pre vytváranie spoločných podnikov. Po ich založení môžu rozvíjať akékoľvek aktivity, teda aj obchodné. Do programu zaradia firmy takmer zo všetkých odvetví, ktoré budú spĺňať základné kritériá. Musí ísť o slovenský právny subjekt s majoritnou účasťou slovenských podielnikov z výrobnej sféry maximálne so 600 zamestnancami, hľadajúci americké investície, spoločníka pre joint venture, dodávateľa technológie, know-how alebo licencií. Veľvyslanectvu USA musí záujemca predložiť projekt alebo podnikateľský zámer, rátajúci s účasťou amerického partnera, ktorý bude obsahovať finančné kalkulácie a čas návratnosti plánovaných investícií. Jeho predstavitelia by mali byť schopní komunikovať v anglickom jazyku.
Informácie o slovenskej firme, doplnil P. Matušek, budú trvale k dispozícii prostredníctvom siete internet a americkí záujemcovia sa s ňou budú kontaktovať priamo. Po uplynutí dvoch mesiacov od uvedenia firmy v programe CEEPO ju Obchodné oddelenie Veľvyslanectva USA opäť osloví, aby zistilo výsledok zaradenia do spomínaného projektu.
Na dnešnom podujatí sa manažéri z popredných slovenských firiem - Cestné a stavebné mechanizmy (CSM), Tisovec, Sitno Holding, Bratislava, Železničné opravovne a strojárne (ŽOS) Zvolen, Slovenka, Banská Bystrica, Pohronské strojárne (PS), Hliník nad Hronom i ďalších - oboznámili aj s hlavnými produktami Intercredit Bratislava, s.r.o. Táto dcérska spoločnosť francúzskej Coface Group a rakúskeho Kreditschutzverband poskytuje služby v oblasti medzinárodného inkasa pohľadávok a obchodné informácie o firmách v tuzemsku a zahraničí. Vo svojej činnosti využíva know-how tej-ktorej krajiny dlžníka a pohľadávky vymáha priamo v štáte, v ktorom vznikli.