BRATISLAVA 3. októbra (SITA) - V minulom roku získalo Slovensko celkovo 1,122 mld. USD vo forme priamych zahraničných investícií (PZI). Ako ďalej vyplýva zo správy Konferencie Organizácie spojených národov pre obchod a rozvoj (UNCTAD), prílev PZI na Slovensko vzrástol v porovnaní s rokom 2003, kedy predstavoval 669 mil. USD, najmä kvôli privatizácii rozvodných energetických spoločností.
V rámci prílevu PZI vlani Poľsko získalo 6,159 mld. USD, Maďarsko 4,167 mld. USD a Česká republika 4,463 mld. USD. Podľa UNCTAD vzrástol prílev PZI do nových členských krajín Európskej únie (EÚ) za obdobie od roku 1995 do roku 2005 päťnásobne, čo bol dvakrát rýchlejší nárast, ako celosvetový priemer. Nové členské krajiny totiž priťahujú investície v oblastiach, ktoré vyžadujú pokročilé znalosti a zručnosti. Investície tu často smerujú do zvyšovania úrovne už existujúcich výrobných kapacít, do rozvoja strojárstva, dizajnu, či výskumu a vývoja. Vstup Slovenska a ostatných väčšinou postkomunistických krajín do EÚ v minulom roku zároveň podnietil malé a stredné podniky z pôvodných 15 členských krajín EÚ, aby investovali v nových členských krajinách, čo bolo predtým nemysliteľné kvôli obavám z politickej a ekonomickej nestability, či kvôli ťažkostiam v dodávkach. Ďalším dôvodom rastu prílevu PZI je aj konsolidácia a reštrukturalizácia v niektorých odvetviach.
UNCTAD ďalej v správe upozornila aj na riziká, ktorým môžu nové členské krajiny EÚ čeliť v lákaní nových PZI. Tieto štáty totiž majú stále slabú úroveň infraštruktúry a naopak vysokú úroveň korupcie, pričom ich výhoda spočívajúca v lacnej pracovnej sile sa časom vytratí. Napríklad na Slovensku dosahuje priemerná mzda 18 % priemernej mzdy v EÚ15, v roku 2020 to však podľa odhadu bude až 36 %.