Brusel/Paríž 17. februára (TASR) - Francúzsko sa dnes lúči so svojou národnou menou. Dnes o polnoci prestane definitívne platiť francúzsky frank s vyše 600-ročnou históriou a jedinou menou v obehu ostane euro.
Francúzsko je tak ďalšou krajinou eurozóny, v ktorej sa skončí dvojitý obeh nových spoločných európskych peňazí a starej národnej meny. Už 9. februára prestala národná mena platiť v Írsku, 28. januára v Holandsku. Nemecká marka prestala byť oficiálnym platidlom dokonca 31. decembra 2001, maloobchody v najväčšej členskej krajine EÚ sa však zaviazali prijímať do konca februára.
Prvý francúzsky frank vyrazili v roku 1360. Mena prežila francúzsku revolúciu, dve svetové vojny, päť republík a stala sa skutočným symbolom slobody, rovnosti a bratstva - princípov revolúcie, ktoré sú vyrazené na každej z jeho mincí.
Podľa rozlúčkového prieskumu verejnej mienky je za odchádzajúcim frankom smutno 39 percentám Francúzov. Naopak 61 percent opýtaných necíti nostalgiu. Smutnejšie je ženám - 49 percent ľutuje odchod franku, u mužov je to len 29 percent.
Francúzske ministerstvo financií zorganizovalo na dnešný večer v Paríži slávnosť za účasti premiéra Lionela Jospina. Skôr ako povedať zbohom francúzskemu franku je však jej cieľom privítať novú menu euro.
Banková spoločnosť BNP-Paribas sa rozhodla udalosť spríjemniť čokoládou - od piatka ponúka až do vyčerpania zásob každému návštevníkovi v niektorej z jej 2000 pobočiek čokoládové euro a stieraciu kartičku. Tí šťastnejší môžu vďaka nej vyhrať darčekový kufrík s obrovským čokoládovým frankom a takisto čokoládovou dvojeurovou mincou.
Ľudia, ktorí sa do dnešného dňa nestihli zbaviť svojich frankov, nemusia robiť paniku. V obchodoch si síce za ne už nič nekúpia, ale komerčné banky budú staré peniaze prijímať do 30. júna. Tí, ktorí premeškajú aj tento termín, budú musieť zájsť do národnej banky - mince tu budú meniť tri roky, bankovky až desať rokov.
Obávať sa nemusia ani tí, ktorí si ešte nezvykli na ceny v novej mene. Obchody musia až do konca júna uvádzať na tovare cenovky okrem eúr aj vo frankoch.
Národné meny v ostatných krajinách eurozóny - okrem Francúzska, Írska, Holandska a Nemecka, majú pred sebou necelé dva týždne svojej existencie. Ich platnosť sa skončí o polnoci 28. februára.
(spravodajca TASR Robert Sermek) mon