G. Investu a Horizontu Slovakia pri vymáhaní ich prostriedkov, vložených do týchto nebankových subjektov.
TASR o tom informoval člen predstavenstva All Finance Services Pavol Krúpa s tým, že právne poradenstvo sa klientom B.M.G. Investu a Horizontu poskytuje bezodplatne a jediným profitom pre firmu bude 6-% poplatok z reálne vymoženej sumy. Okrem toho All Finance Services poskytuje bezodplatné poradenstvo aj k zmluvám, uzavretým s inými nebankovými subjektmi. "Keďže naša firma sa už dlhšie zaoberá analýzou trhu nebankových subjektov máme, k dispozície výsledky, že takéto investície sú veľmi riskantné a v mnohých prípadoch sú pre klientov aj nevýhodné a nebezpečné," skonštatoval Krúpa.
K aktuálnym sporom so spoločnosťou Drukos, ktoré vyústili do obojstranného podávania žalôb, sa Krúpa vyjadril, že All Finance Services s podaním návrhu na konkurz voči BDV družstvu, ponúkajúcemu produkt Drukos Výnos, nemá nič spoločné. "Naša spoločnosť vyzýva predstaviteľov firiem AGW a BDV družstvo, aby svoje tvrdenia o bezrizikovosti investovania do nebankových subjektov dokázali na tlačovej konferencii, ktorú v najbližších dňoch zvolá All Finance Services," dodal Krúpa.
Odhad vymoženia prostriedkov z B.M.G. Investu a Horizontu je však podľa zástupcov All Finance Services dosť problematický, pretože momentálne nevie nikto povedať, či tam reálne nejaký majetok ešte zostal. "Po prípadnom vyhlásení konkurzu je však lepšie, ak klientov zastupuje jeden silný subjekt. V nadväznosti na postupnosť uspokojovania konkurzných veriteľov je dôležité, že Horizont podľa dávnejších vyjadrení svojho šéfa Vladimíra Fruniho nečerpal žiadne bankové úvery a žiadny majetok nebol ani založený. Veritelia z bankového sektora by totiž mohli požiadať o prednostné uspokojenie. Hneď po uvoľnení prostriedkov na činnosť správcu a pokrytie záväzkov Horizontu voči zamestnancom by teda mali byť na rade vkladatelia," informovali zástupcovia All Finance Services.
Skupina spoločností Horizont podľa údajov, zverejnených v Obchodnom vestníku, uzavrela svoje hospodárenie za rok 2000 so stratou 3,580 miliardy Sk. Pri započítaní strát z minulých rokov sa kumulovaná stratovosť dostala v tomto období až k hranici 6 miliárd Sk. Pri celkovom objeme cudzích zdrojov na úrovni 9,982 miliardy Sk a aktívach, predstavujúcich 5,931 miliardy Sk, firma rok 2000 uzatvorila so záporným vlastným imaním 4,666 miliardy Sk.
Pobočky nebankových subjektov skupiny sú podľa dnešných informácii hovorcu Mariana Kardoša aj naďalej uzatvorené. Dôvodom sú podľa neho chýbajúce dokumenty a spisy, ktoré zaistili pri svojej práci policajní vyšetrovatelia. Navyše v Horizonte po odchode údajného amerického investora a po nezáujme Fruniho, ktorý odpredaj skupiny aj naďalej považuje za právoplatný, nastala situácia, keď nemá kto prevziať vlastnícku zodpovednosť.
"V spoločnosti v podstate nastalo bezvládie. Niektorým ľuďom z košickej centrály Horizontu, ktorí majú záujem odísť, dokonca nemá kto ani dať výpoveď. Nie je známe, kto by mal prebrať kompetencie," dodal M. Kardoš. Ostatné dcérske spoločnosti okrem nebankových subjektov Horizontu podľa neho fungujú aj naďalej a mzdy za predchádzajúci mesiac boli zamestnancom riadne vyplatené. O tom, kde sa aktuálne V. Fruni nachádza, M. Kardoš nič nevie.