Budapešť 28. novembra (TASR) - Maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL, ktorá je majoritným vlastníkom Slovnaftu, a. s., mieni naďalej pokračovať v modernizácii rafinérie Slovnaft aj jeho petrochemickej časti. Povedal to dnes v Budapešti slovenským novinárom generálny riaditeľ skupiny MOL György Mosonyi.
Najväčšou výzvou však je podľa jeho slov čo najrýchlejšie optimalizovať a racionalizovať sieť čerpacích staníc Slovnaftu tak, aby táto značka bola aj z dlhodobého hľadiska najpreferovanejšou na slovenskom trhu.
"Vzhľadom na dynamicky sa meniaci trh nemáme pre Slovnaft stanovený cieľový počet čerpacích staníc do roku 2010. Čo je dôležitejšie, zisťujeme, ktoré stanice pracujú s rentabilitou a ktoré nedosahujú zisk, aký možno očakávať od takejto modernej siete - v tom prípade pristúpime k zatváraniu," povedal Mosonyi a dodal, že ich cieľom je vytvorenie účinnej, modernej a obľúbenej siete, ktorá obslúži slovenský trh. V súčasnosti funguje v SR 261 čerpacích staníc Slovnaftu.
Na margo rizík ovplyvňujúcich stratégiu MOL, medzi ktoré patrí svetová cena ropy, generálny riaditeľ povedal, že analytici sa zhodujú, že v nadchádzajúcom období ťažba ropy bude rásť spolu s dopytom, dokonca môže vzniknúť mierna nadprodukcia, ktorá by znížila ceny.
Ťažko podľa neho predpovedať, čo bude za päť rokov. Terajšia cena vyše 50 USD za barel, čo je v prepočte asi 1 636 SKK, bude smerovať podľa väčšiny analytikov na budúci rok k 40 USD a v cieľovom roku 2010 bude niekde nad 30 USD.
"Existuje tu isté riziko, ak sa to vyvinie inak, môže to zmeniť stratégiu MOL. Preto sa snažíme zvyšovať vlastnú ťažbu ropy a plynu mimo strednej Európy na Blízkom východe, v Pakistane a Rusku," zdôraznil Mosonyi.
Vedenie Skupiny MOL dnes v Budapešti oznámilo, že potom, čo za rok 2005 dosiahne podľa očakávaní zisk pred úvermi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) namiesto plánovanej 1 miliardy USD, čo je v prepočte asi 32,731 miliardy SKK, ku koncu roka na úrovni 1,9 až 2,0 miliardy USD, predpokladá, že do roku 2010 bude možné dosiahnuť ročný zisk EBITDA v hodnote 3,5 miliardy USD. V rokoch 2006 až 2010 mieni dosiahnuť zlepšenie účinnosti fungovania spoločnosti pri úsporách 285 miliónov USD. MOL tiež plánuje neustále zvyšovanie dividend. V roku 2004 vyplácal 8 % z čistého zisku, v roku 2010 by to malo byť až 30 %. Do tohto dátumu by koncern chcel produkovať 300 000 barelov ropného ekvivalentu denne a jeho rezervy ropy a plynu by sa mali zvýšiť na 900 miliónov barelov ropného ekvivalentu. "MOL chce spoločne so spoločnosťou INA a pomocou nových korporačných akvizícií rozširovať svoje prieskumné a produkčné aktivity v regióne strednej a východnej Európy," uvádza sa vo vyhlásení maďarskej spoločnosti. Mimo tejto oblasti sa chce MOL usadiť ešte v jednom regióne, aj keď sa snaží o sústredené portfólio. Pokiaľ ide o rafinérske a obchodné ciele, koncern chce do uvedeného termínu predávať 500 000 barelov rafinovaných produktov. Okrem toho chce MOL zvýšiť návratnosť aktív (ROACE - podiel tržieb na aktívach) cez 15 %.