Bratislava 30. novembra (TASR) - Slovenské podnikateľské prostredie je 37. najlepšie na svete. Postavenie Slovenska v tomto rebríčku sa medziročne zhoršilo o 19 miest, keď v roku 2004 bola SR na 18. priečke a Svetová banka hodnotila SR ako lídra spomedzi 10 najreformnejších krajín. Vyplýva to zo správy o podnikateľskom prostredí, ktorú dnes s pripomienkami vzala na vedomie vláda SR.
Za príčinu zhoršenia označil minister hospodárstva SR, ktorý túto správu vláde predkladal, zhoršenie výsledkov v oblasti zamestnania a dostupnosti úverových zdrojov, stagnáciu niektorých ekonomických ukazovateľov a zlepšenie v krajinách, ktoré SR v rebríčku prebehli.
V Indexe ekonomickej slobody je Slovensko na 36. mieste a bolo zaradené medzi "relatívne slobodnejšie krajiny". Pozitívne hodnotenie získalo najmä v oblasti bankového a finančného trhu. Stredne dobré hodnotenie získala SR v oblastiach daňového a odvodového zaťaženia, vládnych zásahov do ekonomiky, zahraničných investícií, miezd a cien. Najhoršie bola SR hodnotená v oblasti čiernej ekonomiky. Medzi krajinami zaradenými do kategórie Severná Amerika a Európa sa Slovensko umiestnilo na 22. mieste, za Maďarskom a Českom.
Podľa tejto správy sú najlepšie podmienky na podnikanie na Slovensku v Bratislavskom samosprávnom kraji, kde je hodnota Indexu regionálneho podnikateľského prostredia (IRPP) 145,99. Najmenej vhodné podmienky na podnikanie sú v Prešovskom samosprávnom kraji s hodnotou indexu 55,44. Veľké rozdiely sú aj pri porovnávaní západného Slovenska so stredným a východným. Západné Slovensko by dostalo hodnotu indexu 84,01, stredné 64,77 a východné 60,17.
Index regionálneho podnikateľského prostredia (IRPP) je zložený z 5 subindexov. A to z ekonomickej aktivity 20 %, infraštruktúry 26 %, ľudských zdrojov 26 %, verejnej správy 18 % a všeobecnej spokojnosti s podmienkami na podnikanie 10 %.
V prieskume, ktorý bol uverejnený v Správe o stave podnikateľského prostredia v Slovenskej republike, uviedlo 30 % opýtaných, že približne jednu pätinu pracovného času trávi riešením problémov s interpretáciou zákonov a iných noriem. A viac ako 70 % respondentov označilo nejednoznačnosť a rôzny výklad zákonov za rozhodujúcu alebo vážnu prekážku fungovania, respektíve rastu podnikania. S uvedenou témou úzko súvisí druhý najproblematickejší faktor, a tým sú časté zmeny zákonov. Tretím problémom, ktorý najviac prekáža v podnikaní je fungovanie súdov.